Как по време на една градска разходка у нас, без да прекосяваме граници, може да разгледаме съкровищата на 12 гръцки музея? В Националния археологичен институт с музей при БАН в София гостува изложба, наречена „Непреходен отпечатък в историята”. Тя ще остане в София до 9 февруари 2014 г. Идва в столицата, след като бе представена в продължение на няколко месеца в Археологическия музей на Пловдив и предизвика голям интерес, включително от страна на гръцките туристи. Експонатите са едновременно наслада и провокация за любознателните посетители. На много въпроси предстои тепърва да бъде даден експертен отговор. Очевидна, например, е удивителната прилика във формата, орнаментите и багрите, когато сравняваме керамични съдове, намерени в районите на Пловдив и на ...Атина. Как са се развивали в древността културите и обществата? Къде се пресичали пътищата на стоките и ...идеите? Какви загадки крият артефактите за хората, обитавали Балканския полуостров преди хилядолетия?
„Непреходен отпечатък в историята” е първата значима чуждестранна изложба в НАИМ при БАН за последните 25 години. Тя е научно предизвикателство и за археолозите: какво още може да научим за контактите на древна Елада с тракийските владетели? Обяснимо е вниманието към блясъка на златните и сребърни предмети и накити. Те обикновено допълват представата на властелините за собственото им величие. Все още, обаче, науката е в дълг пред познанието как е живял някогашният обикновен тракиец. Как се отразявали различните социални и исторически промени върху неговото битие, вярвания, обичаи? От интервюто с доц. д-р Людмил Вагалински, научихме повече и за Международния форум „30 години тракийска археология в НАИМ при БАН”, с дати на провеждане от 21 до 24 ноември 2013 г. В научните среди проявата се приема като мини-конгрес по тракология и своебразна равносметка на постигнатото, с очертаване на следващи жалони за развитие. Стъпка по стъпка съвременните обитатели на Стара Европа преоткриват общите си пресечни точки - непреходния отпечатък в историята, че могат добре да общуват и да работят заедно, както са го правили предците им.
15 ноември
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg