Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за Възродителния процес

През зимата на далечната 1984 година страната ни е скована от леден студ. Температурите стигат до -25 градуса, сняг е затрупал България. На връх Коледа в края на декември българските турци излизат на масови протести срещу започналото насилствено преименуване по повеля на комунистическата власт.

За това, какво точно се е случило през 1984 година и по-късно през 1989-та можем да разберем от публикуваните за първи път документи в излезлия сборник на тема „Държавна сигурност – смяната на имената – Възродителният процес” – издание на Комисията по досиетата от поредицата „Из архивите на ДС”. Сборникът е от 2 тома – първият разглежда периода 1945-1985 година, а вторият се спира на архивите, документите и събитията от 1986 година до началото на 1990 година. Какво не знаем за Възродителния процес и защо избягваме да говорим за тази страница от историята ни? Къде се разминават мненията на изследователите и изчистват ли документите тези различия? Имат ли връзка и каква събитията от 1984 година и най-вече майските събития от 1989-та  с историята на прехода и днешните дни на България? В студиото на „Какво се случва” на тези въпроси отговарят Айруш Хаджи- заместник председател на комисията по досиетата, участник и потърпевш от Възродителния процес, Росица Маркова, един от основните виновниците за създаването на сборника и Алексей Кальонски, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веселин Стойнев

Веселин Стойнев: ПП/ДБ вече не могат да служат като изтривалка за отговорност на никого

Защо Делян Пеевски е проблем за Бойко Борисов, какви са последиците от изборните резултати за български парламент и какво предстои в политическия ни живот коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев , журналист. Отговорността на Бойко Борисов "Сега цялата отговорност е изцяло на Борисов и вече той не може да я прехвърля..

публикувано на 15.06.24 в 08:50

На гости в Ново Железаре

В хисарското село Ново Железаре живеят около 200 човека. То се намира на 16 километра от общинския си център и на около 35 км. от областния град Пловдив. В уречения ден и час на посещението ми в селото, председателя на читалището Мария Мутафчийска ме посрещна в центъра и заедно прекрачихме прага на клуба на пенсионера, където се бяха събрали..

публикувано на 15.06.24 в 08:20
Снимката е илюстративна

Съкращение при майчинство и делба на наследство

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, отговаря на слушателски въпроси в предаването. Жельо Иванов от гр. Гоце Делчев пита: Жена ми получава майчинство вече 1 година. Може ли работодателят да я съкрати, или е длъжен да продължи майчинството и през втората година? Никола Михайлов от гр. Рила пита: Приживе..

публикувано на 14.06.24 в 15:35

Вече има българска информационна платформа за подсладителите

Е-sladko е първата българска информационна платформа за подсладителите.   Елисавета Котова , председател на Асоциация на децата с диабет, запознава слушателите на "Lege Artis" с възможностите на новия информационен портал. Много хора смятат, че неограничената консумация на подсладители е безвредна и не знаят кога и как трябва да се..

публикувано на 14.06.24 в 12:33

"Заедно за многообразие" – проект, насочен към равнопоставеността на работното място

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме едногодишната инициатива на Сдружение "Знание", озаглавена "Заедно за многообразие". Тази инициатива е насочена към зачитането на човешкото достойнство, недопускането на дискриминация на работното място, в училище и в обществото. Целта е да се подобри разбирането за..

обновено на 14.06.24 в 09:19