Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Имало едно време": Непознатият предшественик

Имало едно време… преди 1 милион и 600 000 години…Какво показват находките, намерени в пещерата Козарника на Белоградчишкия карст през 2013 година? - Там продължи работа Международната българо-френска експедиция, започнала проучвания още през 1996 г. Ръководители на екипа са, от френска страна - Жан Люк Гуадели, от българска страна - Николай Сираков. Къснопалеолитните пещерни обиталище поднесоха изненада с откритието на сезона – работилница за украшения: елементи за колиета, гривни, брошки, апликации за облеклото. Находките са от периода 39 000 и 19 000 г.пр.н.е. В археологията думата „украшение” има особен смисъл. Не както го разбираме днес : хрумне му на човек да смени вратовръзката или иглата към нея, защото, да речем, събитието, на което отива, е повече или по-малко официално. Или: сега е актуален един или друг цвят, човек се съобразява с тенденциите, колкото и да не е суетен…
В историята критериите са други: дали находките са от единичен слой или имат връзка с още културни пластове? Какво правят тук, в пещерния карст, насред планинския ландшафт, изделия от обработени миди и охлювчета, характерни за съвсем друга географска точка? Ами датировката? – Тя буквално кара съвременните учени да „преместят” много по-рано границите във времето за появата на символното мислене. Ще „се спуснем” в прекия и преносния смисъл на думата надолу в пластовете история и във времето на зараждащите се древни култури. Какво ще научим за формирането на човешките общности? За времената, когато нашият непознат предшественик е искал да се открои, но и да потърси своето АЗ в груповата принадлежност. За „прочита” от намерените артефакти и необходимостта на преосмислим представите си за древния, непознат предшественик от пещерата Козарника, разказва археологът доц. д-р Николай Сираков. За шанса точно у нас да има такъв удивителен обект, ще чуем Николай Генов, фотограф и пътешественик, обиколил много страни и културно-исторически забележителности.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05