Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отнемат лиценза на Корпоративна търговска банка

Иван Искров: Липсват 3,5 млрд. лева от кредитния портфейл на банката

| обновено на 11.07.14 в 15:23
Снимка: БГНЕС
Лицензът на Корпоративна търговска банка ще бъде отнет. Всички сметки на граждани и фирми ще бъдат защитени и прехвърлени към дъщерното дружество "Креди Агрикол" - България, което ще бъде одържавено, обяви управителят на БНБ Иван Искров. Той увери, че въпросното дружество разполага с добре управляван финансов портфейл. Средствата на мажоритарния собственик в КТБ и свързаните с него лица и фирми няма да бъдат гарантирани от държавата, уточни Искров и допълни: Ликвидност за "Креди Агрикол" - България ще бъде осигурена от Фонда за гарантиране на вземанията, от БНБ и няма никакъв проблем да бъдат осигурени толкова средства, колкото е нужно.

Българската народна банка е подготвила проект на специален закон във връзка със събитията около КТБ. Той ще позволи отпускането на ликвидност към "Креди Агрикол България" и ще вмени отговорност за банковия надзор на управителя на БНБ. Сега тази отговорност се носи по закон от ресорния подуправител, посочи Искров: Тук присъстващите членове на Управителния съвет на Централната банка си даваме много ясна сметка, че към БНБ има критики за дейността на "Банков надзор" в конкретния случай. Съгласно действащия закон за БНБ законодателят е вменил правата и отговорностите за функцията банков надзор на подуправител, ръководител на управление "Банков надзор", който и да е той. Управителят и другите членове на Управителния съвет на Централната банка нямат никакви директно възложени задължения, нито права по отношение на текущия банков надзор. Във връзка с това внасяме законови  промени, с които ще поемем такива отговорности. Ще поемем отговорностите, които досега са били на подуправител, на ниво управител и Управителен съвет на БНБ.

Корпоративна търговска банка е дадена на главния прокурор заради действия, навеждащи на мисълта за злоупотреби. Това беше съобщено след приключилата проверка на активите и пасивите на двете банкови дружества, които на 20-ти юни бяха поставени под специалния надзор на БНБ. Липсват, а по-вероятно е да са унищожени в дните преди квестурата съществени части от кредитните досиета в размер на 3,5 милиарда лева от общия кредитен портфейл, който е 5,4 милиарда. Значителна част от този портфейл сочи много голяма свързаност между длъжниците и с мажоритарния акционер на банката господин Цветан Василев. В резултат на липсваща и недостатъчна информация одиторите изразяват мнение, че не може да се оцени финансовото състояние на длъжниците и възможността им да обслужват кредитите си. Те не казват дали са добри или лоши, казват нямаме информация, на която да базираме своята оценка. Не могат да бъдат оценени също така наличието и качеството на обезпеченията, което от своя страна води до невъзможност за съставяне на крайно заключение за състоянието на кредитния портфейл в частта му в размер на 3,5 милиарда лева. За съжаление, тези действия не могат да бъдат регистрирани с инструментариума на дистанционния банков надзор и навеждат на мисълта за умишлени злоупотреби. Тези именно действия на длъжностни лица в КТБ е възможно да доведат до съзнателно ощетяване на Банката със стотици милиони левове, обясни Искров.

Прокуратурата вече е сезирана и по друг сигнал, породил съмнения за криминално действие на лица, свързани с банката, посочи още Искров. На 19-и юни тази година, само ден преди банката да бъде поставена под специален надзор, чрез трето лице са изтеглени и предадени само срещу разписка на мажоритарния собственик на КТБ 205 милиона 887 хиляди 223 левова равностойност в брой, в кеш, предимно в евро. Не е грешка на езика.

По отношение на "Креди Агрикол България", одиторите са установили, че това е добре управлявана банка с добър финансов портфейл. Затова всички сметки и средства на граждани и фирми ще бъдат пренасочени от КТБ към дъщерното дружество. Ликвидност за "Креди Агрикол" ще бъде осигурена от Фонда за гарантиране на влоговете в банките от държавния бюджет и БНБ. Ще бъдат защитени всички клиенти с изключение на пряко свързаните с мажоритарния собственик лица. Иван Искров увери още, че Централната банка ще работи за това оздравената вече държавна банка да бъде отворена на 21-ви юли, както беше предварително обявено.

КТБ беше поставена под специалния надзор на БНБ на 20-и юни, след като изчерпа ликвидността си и преустанови плащания. Тогава държавата пое ангажимент банката да възобнови работа на 21-ви юли, като ще се търси увеличение на капитала й със средства от Българската банка за развитие и Фонда за гарантиране на влоговете.


Официалното изявление на БНБ можете да прочетете тук.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Задържани са изпълнителният директор и главният касиер на КТБ

Има двама задържани по сигнала на БНБ до прокуратурата, свързан с Корпоративна търговска банка. Това съобщиха от държавното обвинение. Днес в Созопол е задържан Орлин Русев – председател на УС и изпълнителен директор на КТБ. За него са налице..

обновено на 11.07.14 в 14:09

В МВР има данни за тежко криминално престъпление по казуса с КТБ

В Министерството на вътрешните работи има данни за тежко криминално престъпление по казуса с Корпоративна търговска банка и вече е образувано досъдебно производство - съобщи вътрешният министър Цветлин Йовчев в парламента. Има данни за извършено..

публикувано на 11.07.14 в 13:15

Вежди Рашидов внесе в прокуратурата анонимно писмо с данни за КТБ

Докато днес в БНБ течеше пресконференцията, свързана с Корпоративна търговска банка, на която бяха обявени резултатите от извършения одит, бившият министър на културата в кабинета на ГЕРБ Вежди Рашидов внесе в прокуратурата анонимно писмо, пристигнало..

обновено на 11.07.14 в 12:44

БНБ е подготвила специален проектозакон във връзка с казуса "КТБ"

Българската народна банка е подготвила специален проектозакон във връзка с казуса с КТБ. Целта е банковият надзор вече да бъде осъществяван от управителя на БНБ, а не от ресорния подуправител, както е сега. Подкрепа от политиците за тези промени поиска..

обновено на 11.07.14 в 16:14

Петър Чобанов: С отнемането на лиценза на КТБ излиза истината за злоупотреби с над 3,5 млрд. лева

Министърът на финансите Петър Чобанов заяви, че с решението на БНБ за отнемане на лиценза на "Корпоративна търговска банка" излиза истината за финансови злоупотреби в особено големи размери за над 3 милиарда и половина лева. Чобанов увери, че с..

обновено на 11.07.14 в 14:09