България вероятно ще може да започне да усвоява европейските пари по оперативна програма „Транспорт” още в началото на следващата година. Тази прогноза даде служебният министър на транспорта Николина Ангелкова в Брюксел, където вчера и днес прави финални уточнения по приоритетните проекти с представители на Европейската комисия.
До 2020-та година България ще разполага с един милиард и 900 милиона евро за пътна и ж.п.инфраструктура. Плановете на ресорното министерство в основната си част имат одобрението на Еврокомисията и министър Ангелкова смята, че оттам скоро ще одобрят официално и цялата оперативна програма "Транспорт":
"Аз очаквам да имаме зелена светлина до края на тази година по отношение на програмата. Реално парите по тази програма могат да се усвояват от началото на следващата година".
Около един милиард ще отидат за ключови железопътни проекти, сред които са довършването на отсечките от София до турската граница и от София до Бургас, направелнията Елин Пелин-Ихтиман и Ихтиман-Септември, както и модернизацията на линията Пловдив-Бургас.
Близо милиард ще похарчим и за пътна инфраструктура. Приоритет остават магистралите "Хемус" и "Струма". По нейния последен, трети ЛОТ през Кресненското дефиле, може и да не се строи тунел. Подготвя се за обсъждане алтернативен, по-евтин вариант: "Той е свързан с разширяване на съществуващото трасе, което да бъде в една посока. В другата посока минава от друго място".
Николина Ангелкова обясни, че тази алтернатива би могла да ускори довършването на магистралата и да излезе с 200-300 милиона по-евтина: "Може, ако тя се окаже екологосъобразна, да спестим средства, които да използваме за други проекти".
Министърът съобщи, че за магистрала "Хемус" парите от Оперативната програма ще стигнат само до Велико Търново. Отсечката оттам до Шумен се предвижда да се строи със заем от Европейската инвестиционна банка, откъдето вече има принципно съгласие.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg