След едно лято, изпълнено с участия в различни джаз фестивали из страната, след концерт на Аполония и мини турне из България, сега Биг бендът отново излиза пред софийската публика, за да отдаде почит на двама от най-големите в джаза - Дюк Елингтън и Каунт Бейзи, изпълнявайки емблематични за водените от тях състави пиеси, при това в оригиналните им аранжименти.
Солисти ще бъдат певицата Лилия Илиева и китаристът Александър Логозаров. Те и двамата са възпитаници на консерваторията „Принц Клаус“ в Грьонинген, имат и реализирани съвместни проекти сред които фолк/джаз линията Songs Of Aeon. Лилия Илиева се занимава и с вокални аранжименти, има и собствени композиции. Музикалните ѝ търсения я отвеждат къде ли не, включително и в Барселона, където създава своя певческа група - Acapella. Александър Логозаров пък е участвал в редица проекти с имена от ранга на Ренди Брекер и Кенди Дълфър.
Стивън Прутсман - това е (впечатляващата) изненада в програмата. Американският пианист има награди от най-престижните клавирни конкурси в света - П. И. Чайковски в Москва и Кралица Елизабет в Брюксел, свирил е с най-големите световни оркестри, има много записи, сред които се открояват концертите на Самюъл Барбър. Но Стивън Прутсман е откривател, той обича да „прекрачва границите“ в музиката, затова е работил и със знаковия квартет „Кронос“, написвайки над 40 аранжимента специално за тях, и с Йо-йо Ма, но и с Том Уейтс, Джошуа Редман, Джон Андерсън от „Йес“. Прутцман живее в Сан Франциско. Обича да експериментира и да пътува, да реализира различни проекти, свързани с музикалното образование, да създава фестивали на далечни места - като Гуам или пък в малко градче в Тексас. Пианист от голям калибър, той е в България по покана на струнния квартет „МузикАнтс“, в който музикантите са от Симфоничния оркестър на БНР.
Чуйте още в разговора на Яна Спиридонова с диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg