Проблемът обаче стои от години и се свързва най-вече с масовата практика хора да получават заплащане, за да дарят кръв за някого.
22-ма от всеки 1000 души у нас даряват кръв. Това сочат официалните данни на Националния център по трасфузиология и хематология.
Според неправителствени организации обаче, 75% от тях или са платени, или даряват за близък човек.
Именно сривът на желаещите да дадат доброволно и безвъзмездно става причина шуменските общинари да заделят 5 хиляди лева от общинския бюджет, за да стимулират донорите.
Според Закона за кръвта обаче за кръводаряване може да се плаща само при извънредни, описани в специална наредба случаи.
Няма как да санкционираме Общинския съвет, но вероятно ще инициираме среща с тях, защото подобна практика е смущаваща, заяви Росен Георгиев – директор "Контрол на трансфузионната дейност" в Изпълнителната агенция по лекарствата.
Необичайното решение на шуменските общинари отново насочи отлежаващият с години проблем към търговците на кръв.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg