Трудно е да се опише за какво се разказва в тази пиеса на Радичков. Тя е написана специално за Радиотеатъра, в началото ще чуете и гласът на самия автор на живо.
Ето какво казва той за своята пиеса: …в нея участват Тетка Анастасия и нейната съседка Черната Станка, която носи под полите си голям старовремски железен ключ и от време на време се заголва, за да види дали ключът е още на мястото си; Тетка Анастасия, разбира се, не одобрява това, тя е по-зряла, по-стабилна жена и смята че не е добре, когато една жена се заголва непрестанно, за да види дали ключът е на мястото си; и дали не се е загубил ключът от вратата, макар че женската врата, колкото и добре да се заключва, трябва винаги да е леко открехната, както смятат повечето жени; участва също някой си Цино от село Каменна Рикса, област Монтана; три жени каракачанки със сплетени една в друга плитки, сврака, влак-експрес, който минава с трясък нагоре, сигурно най-бавният експрес на Балканския полуостров; участват още един селски ковач, една глинена стомна, крава, смок синорник – големият смок пазител на нивите.
Тетка Анастасия и Черната Станка отиват в гората да берат липов цвят и се готвят преди това да кажат молитвите си, без да са кой знае колко набожни, защото Бог може и да го има в този свят, а може и да го няма, но ти живей тъй, все едно, че го има; времето е унило, военните копаят Царичина дупка, за да се свържат с извънземните, а други естрасенски казват, че над България вали космическия разум… Така описва своята пиеса гениалният Радичков.
Постановката, която ще чуете, е на Иван Добчев, музиката на Теодосий Спасов, участват актьорите: Таня Шахова, Христо Гърбов, Иван Налбантов, Иванка Бенчева, Десислава Спасова, Светлана Янчева и Жорета Николова.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg