Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да работим за музиката, а не за себе си

БНР Новини
На снимката отляво надясно седнали: Яница Брънзелова, Георги Еленков, Мануела Манчева, проф. Мирослав Попсавов, Димитър Стоянов и д-р Мария Вълчанова-Любенова. Прави: Димана Тодорова и Мартин Антонов
Снимка: Кирчо Стоичков

Преподавател и приятел едновременно, Учител, който умее да внушава естетика, чувство на баланс и красота, без да отнема правото на избор на своите студенти. Той не ги вкарва в матрица, защото, както те казват - еталонът е необходим, но не трябва да бъде етикет.
Много са реализиралите се възпитаници на Мирослав Попсавов, професор по хорово дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Част от тях работят извън пределите на България, а останалите са приели голямото предизвикателство да творят в родната действителност.
Как се изграждат таланти и личности в трудната професия хоров диригент, разказва в предаването проф. Попсавов, който е с богата практика като ръководител на еднородни и смесени певчески състави; записал е значителен брой компактдискове с български и чуждестранни звукозаписни компании, излъчвани в световните медии. Водил е семинари и има славата на известен специалист в областта на сакралната музика. Завършил е Духовната академия в София, след което се дипломира и в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа по хорово дирижиране на проф. Васил Арнаудов.
Срещите с него винаги отключват много въпроси, а отговорите им са някъде там, скрити в думите. Притежава удивително чувство за хумор, което в съчетание със задълбочените му познания привлича като магнит младите хора.
Ще усетите всичко това в разговора, в който участват и практикуващите млади диригенти Георги Еленков, Димитър Стоянов и д-р Мария Вълчанова-Любенова. Сред тях е и Яница Брънзелова, студентка в Музикалната академия в класа по хорово дирижиране на проф. Мирослав Попсавов.
Със сигурност ще се насладите на прекрасна ортодоксална музика от различни епохи под диригентството на нашия гост. Композиторите са Сергей Рахманинов, Павел Чесноков, Александър Касталски и Георги Арнаудов, а изпълнители - Софийският ортодоксален хор и Софийският катедрален хор при храм „Света Неделя“. В едно от песнопенията звучи и завладяващият глас на големия български бас Никола Гюзелев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30