Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да работим за музиката, а не за себе си

БНР Новини
На снимката отляво надясно седнали: Яница Брънзелова, Георги Еленков, Мануела Манчева, проф. Мирослав Попсавов, Димитър Стоянов и д-р Мария Вълчанова-Любенова. Прави: Димана Тодорова и Мартин Антонов
Снимка: Кирчо Стоичков

Преподавател и приятел едновременно, Учител, който умее да внушава естетика, чувство на баланс и красота, без да отнема правото на избор на своите студенти. Той не ги вкарва в матрица, защото, както те казват - еталонът е необходим, но не трябва да бъде етикет.
Много са реализиралите се възпитаници на Мирослав Попсавов, професор по хорово дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Част от тях работят извън пределите на България, а останалите са приели голямото предизвикателство да творят в родната действителност.
Как се изграждат таланти и личности в трудната професия хоров диригент, разказва в предаването проф. Попсавов, който е с богата практика като ръководител на еднородни и смесени певчески състави; записал е значителен брой компактдискове с български и чуждестранни звукозаписни компании, излъчвани в световните медии. Водил е семинари и има славата на известен специалист в областта на сакралната музика. Завършил е Духовната академия в София, след което се дипломира и в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа по хорово дирижиране на проф. Васил Арнаудов.
Срещите с него винаги отключват много въпроси, а отговорите им са някъде там, скрити в думите. Притежава удивително чувство за хумор, което в съчетание със задълбочените му познания привлича като магнит младите хора.
Ще усетите всичко това в разговора, в който участват и практикуващите млади диригенти Георги Еленков, Димитър Стоянов и д-р Мария Вълчанова-Любенова. Сред тях е и Яница Брънзелова, студентка в Музикалната академия в класа по хорово дирижиране на проф. Мирослав Попсавов.
Със сигурност ще се насладите на прекрасна ортодоксална музика от различни епохи под диригентството на нашия гост. Композиторите са Сергей Рахманинов, Павел Чесноков, Александър Касталски и Георги Арнаудов, а изпълнители - Софийският ортодоксален хор и Софийският катедрален хор при храм „Света Неделя“. В едно от песнопенията звучи и завладяващият глас на големия български бас Никола Гюзелев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика"

Поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика" ще бъде открита днес в Националната музикална академия "Професор Панчо Владигеров" в София от 18.30 ч. Тя предлага богата програма, изпълнявана от изявени китаристи, както и уникален концерт, който съчетава традицията на класическото пиано с фолклорната музика. Всички..

публикувано на 10.04.25 в 11:58

"Размисли преди Великден" със Симфоничния оркестър на БНР

В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..

публикувано на 09.04.25 в 16:20

Пея ви съвсем нова песен

Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..

публикувано на 09.04.25 в 10:30

24-ти Великденски музикален фестивал на Държавната опера във Варна

В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 07.04.25 в 17:05

Удо Диркшнайдер пристига да лее желязо в зала "Христо Ботев"

През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..

публикувано на 07.04.25 в 11:47