Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на камерната песен“: Италия - вечното вдъхновение

БНР Новини
Франц Шуберт (вляво) и Хуго Волф
Виена през ХVIII век е в плен на италианската музика: италиански композитори, италиански музиканти... Очарованието на средиземноморското слънце, на образците на античната култура и на жизнеността, която се лее от италианските мелодии. Една определена фигура привнася професионалния си дял към този слънчев плен: Пиетро Метастазио, който в 1729 година заменя друг италианец - Апостоло Дзено, на поста придворен поет. Метастазио налага италианска метрика, италианска емоционалност върху многобройните си оперни либрета; влиянието му е толкова силно, че продължава десетилетия след смъртта му.
Моцарт е близък на интернационалната оперна стилистика, тя е и белег на епохата. По-късно и Бетовен пише италиански песни. Шуберт, през 20-те години на ХIХ, вероятно с цел да разшири публиката си, също пише песни на различни от немския езици. В това число и италиански. В 1825 година публикува цикъл песни - на немски и английски - върху текстове от "Момичето от езерото" по Уолтър Скот (малцина знаят, че прочутата "Аве Мария" е част от този цикъл). Италианските му песни са наситени с нежност и топлота; онези от тях, които са по текстове на Метастазия, са близки по изказ до "Изоставената Дидона". Всичко това, под знака на красотата на пестеливия Шубертов щрих.
Няколко десетилетия след Шуберт Хуго Волф също дава своя принос към "италианското" - една песен из Италиански песенен сборник ще бъде отпратка към следващо предаване, специално посветено на големия майстор на песента.
Песните, които са включени в предаването, са в изпълнение на Чечилия Бартоли с Андраш Шиф на пианото.


23 март



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26