Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епопея на Тракийските царе – археологически открития в България

БНР Новини
Проф. Тотко Стоянов и доц. Милена Тонкова
Снимка: Божидар Любенов

Едно от най-значимите събития в културния живот на България и Франция, а защо не и на Европа, е предстоящата изложба „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България”. Такива са очакванията... От 15 април до 20 юли, повече от тридесет хиляди посетители дневно (такъв е приблизително броят на желаещите да разгледат богатството на музея Лувър в Париж), ще имат възможност да се възхитят не само на тракийското злато, открито по нашите земи, но и на една уникална култура. Българската колекция ще бъде разположена в музейната секция „Ришельо”, наречена на името на прочутия кардинал и първи главен министър на френския крал Луи XIII.
За събитието разговаряме с нашите гости проф. Тотко Стоянов от Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски” – катедра „Археология” и доц. Милена Тонкова, ръководител на Секция за тракийска археология към НАИМ – БАН, които са куратори от българска страна на изложбата „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..

публикувано на 24.02.25 в 11:44
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21