Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До Страната на спокойствието, Хълма на кръстовете и Тюркоазената църква, с капка син кехлибар в ръка

БНР Новини
"Куршска коса" е уникален природен паметник, почти 100-километрова уникална пясъчна ивица с дюни и борови гори, която разделя морето от Куршския залив.

Къде се намират тези невероятни места? – В Европа, на север! Там селищата носят странни за българското ухо имена: Нида, Каунас, Паланга, Паневежис. Имената на реките също звучат необичайно за нас. При град Каунас преминава река Нямунас, а когато в нея се влее и бързотечната Нерис, Нямунас направо става неузнаваема. Нямунас– на местния език. За другите държави това е Неман!

Добре дошли в Литва! Българският турист все още малко познава тази част на Европа. Което не пречи там да се стичат хиляди туристи от цял свят, особено по Великденските празници! Неповторимо е усещането човек да следва търпеливата колона от поклонници, които бавно, стъпка по стъпка, изкачват Хълма на кръстовете. А туристите продължават да носят от всички кътчета на земята интересни по форма и размер християнски реликви, чиито брой отдавна надхвърля 200000!

Ако за нас Литва е предимно столицата Вилнюс, писатели като Томас Ман много отдавна са открили Страната на спокойствието. Известният носител на Нобелова награда нарича селцето Нида „най-прекрасното място на земята” и след славата на романа „Буденброкови”, си купува място в Нида. Построява къща. Там работи необезпокояван върху творбата „Йосиф и неговите братя”. Сега домът на писателя е превърнат в музей.

Нида наистина е удивително място: дълга пясъчна ивица, така наречената „Куршска коса”. а от двете страни – вода. Има много легенди как е възникнало това необикновено творение на природата. Ще чуете приказни истории за великани, рибари, хубавици, богини… Може да си направите снимка край скулптурата на богинята Юрате. Да послушате трогателната легенда за любовта й с красивия рибар от сушата Каститис, на когото показала подводния си кехлибарен дворец. Любовта между богиня и простосмъртен силно разгневила върховния бог Перкунас. Той разрушил кехлибарения замък, убил младежа и приковал завинаги Юрате. Тя, разказват литовците, продължава да тъгува, а сълзите й се превръщат в скъпоценни кехлибарени капки, които и днес хората намират по брега. Най-големите щастливци откриват дори капки син кехлибар, изключително красив, много рядък и ценен, затова пък е знак за щастие в любовта и за късмет във всичко.

Не само за Тюркоазената църква, за още много литовски храмове и интересни места ще ни разкаже пътешественикът Георги Христов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15