Къде се намират тези невероятни места? – В Европа, на север! Там селищата носят странни за българското ухо имена: Нида, Каунас, Паланга, Паневежис. Имената на реките също звучат необичайно за нас. При град Каунас преминава река Нямунас, а когато в нея се влее и бързотечната Нерис, Нямунас направо става неузнаваема. Нямунас– на местния език. За другите държави това е Неман!
Добре дошли в Литва! Българският турист все още малко познава тази част на Европа. Което не пречи там да се стичат хиляди туристи от цял свят, особено по Великденските празници! Неповторимо е усещането човек да следва търпеливата колона от поклонници, които бавно, стъпка по стъпка, изкачват Хълма на кръстовете. А туристите продължават да носят от всички кътчета на земята интересни по форма и размер християнски реликви, чиито брой отдавна надхвърля 200000!
Ако за нас Литва е предимно столицата Вилнюс, писатели като Томас Ман много отдавна са открили Страната на спокойствието. Известният носител на Нобелова награда нарича селцето Нида „най-прекрасното място на земята” и след славата на романа „Буденброкови”, си купува място в Нида. Построява къща. Там работи необезпокояван върху творбата „Йосиф и неговите братя”. Сега домът на писателя е превърнат в музей.
Нида наистина е удивително място: дълга пясъчна ивица, така наречената „Куршска коса”. а от двете страни – вода. Има много легенди как е възникнало това необикновено творение на природата. Ще чуете приказни истории за великани, рибари, хубавици, богини… Може да си направите снимка край скулптурата на богинята Юрате. Да послушате трогателната легенда за любовта й с красивия рибар от сушата Каститис, на когото показала подводния си кехлибарен дворец. Любовта между богиня и простосмъртен силно разгневила върховния бог Перкунас. Той разрушил кехлибарения замък, убил младежа и приковал завинаги Юрате. Тя, разказват литовците, продължава да тъгува, а сълзите й се превръщат в скъпоценни кехлибарени капки, които и днес хората намират по брега. Най-големите щастливци откриват дори капки син кехлибар, изключително красив, много рядък и ценен, затова пък е знак за щастие в любовта и за късмет във всичко.
Не само за Тюркоазената църква, за още много литовски храмове и интересни места ще ни разкаже пътешественикът Георги Христов.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg