Един чех, Вит Йедличка, открил край Дунава парче ничия земя между Сърбия и Хърватска и основал там собствена държава, наречена Либерландия. Човекът бил вдъхновен от възхода на Монако, Лихтенщайн и Хонконг, а има примера и на англичанин, който преди години обяви за своя държава една зенитна платформа в морето, останала от Втората световна война.
В Либерландия щели да са добре дошли всички, които не са комунисти, неонацисти или екстремисти, стига да нямат зад гърба си тежки престъпления.
Мъчно ми е да го кажа, но пак отвън ни показаха накъде да вървим. И пак приятели откъм Вълтава. Някога Прошек направи варненското пристанище, Орлов и Лъвов мост в София и първата истинска бира у нас, Шкорпил ни отвори очите за археологическото богатство на тия земи, Иречек е бил министър на просвещението и директор на Народната библиотека, чехите откриха курортния сезон по нашите брегове. Сега пан Йедличка ни показва път, който може да ни изведе към спасение.
Какво прави човек, когато се чувства лишен от държава в родината си?
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg