Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителство, работодатели и синдикати обсъждат пенсионната реформа

Снимка: БГНЕС

Представители на държавата, бизнеса и синдикатите ще обсъдят пакета от промени в пенсионната система. Плавно нарастване на възрастта за пенсиониране и на осигуровките за пенсия, възможността за многократно прехвърляне на средства от частните фондове в държавния – са част от мерките, които трябва да направят размера на пенсиите по-адекватен в дългосрочен план и да намалят зависимостта на Държавното обществено осигуряване от бюджета.

Четири месеца екипът на вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин работи със социалните партньори по пакета от промени. Част от тях подготви финансовият министър Владислав Горанов. Той ще защитава тезата за положителния ефект от правото да се местят средства от личните партиди на хората в частните фондове към Сребърния фонд и обратно: И не е задължително да се прехвърлят от едното място на другото. Аз примерно нямам намерение да си пренасям капиталовата схема, поясни Калфин.

Още от догодина започва плавно да нараства възрастта и стажът за пенсия. През 2037-а мъже и жени от масовата трета категория труд ще се пенсионират при навършени 65 години със стаж 37 и 40 години, а за категорийните нарастването ще продължи до 2040 година, за да не се засегнат хора в предпенсионна възраст сега. Въпреки това от синдикатите са готови на протести и стачки. Не одобряват това, че първа категория труд трябва да се пенсионира 8 години по-рано, а втора – 3 преди нормалната възраст. Президентът на синдиката Пламен Димитров: Нашата битка трябва да бъде ориентирана в две посоки: първата категория да се пенсионира 10 години преди трета категория – да стигне 55 години, не повече. За втората категория 5 – значи 60, да стигне до 60. Пак са 25 години. С каква стъпка, с един месец ли, с половин месец ли – това вече трябва да го мислят.

Конфликт породи намерението да се въведе възраст за пенсиониране в сектор "Сигурност". Там работят 75 000 души. Премиерът Бойко Борисов подкрепи Калфин и предложението 52 години и 10 месеца с нарастване до 55, но пожарникари и МВР служители предупредиха, че това ще накара хиляди да напуснат системата до края на годината, за да се възползват от сегашното законодателство: Основно ще си отидат униформен състав и оперативни служители. От администрацията няма да си тръгнат. Рапортите за напускане започнаха да валят и това е обезпокояващо, обявиха синдикалисти. 

Калфин подчерта, че с реформата се предлага и бивши служители от системата "Сигурност" да се пенсионират по новите правила: Това означава, че на практика хора, които са служили в Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи и след това са излезли, отишли са на друго място и имат 27 години стаж и тази възраст, за която споменах, те ще имат също право да излизат в пенсия.

Осигуровките ще започнат да нарастват плавно от 2017-а, а за неизбежната реформа вицепремиерът коментира: По този начин пенсионната система значително ще се стабилизира и значително ще стане автономна от Републиканския бюджет, което означава, че в нея ще има и доста повече потенциал, включително за по-адекватен коефициент на заместване. Това е една реформа, която я предвиждаме за 30 години напред.

След обсъждането в сряда част от предложенията могат да бъдат видоизменени. Правителството ще приеме пакета идната сряда и ще го внесе в Народното събрание

В началото на заседанието на Националния тристранен съвет ще присъства премиерът Борисов. Социалните партньори ще разгледат също промените в Кодекса на труда, отнасящи се до  узаконяване на еднодневните трудови договори и гъвкавото работно време.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Комисията, изготвила доклада за дейността на пенсионните дружества, препоръчва законодателни промени

Очаква се тази седмица депутатите да приемат доклада за дейността на пенсионните дружества. Комисията, която го изготви, препоръчва промени в законодателството. Част от препоръките са за усъвършенстване на методиката за определяне доходността на..

публикувано на 13.05.15 в 08:17