Очаква се днес ГЕРБ да внесат конституционните промени, засягащи съдебната реформа. Под проекта вече са се подписали депутатите и на Патриотичния фронт, Реформаторския блок, както и част от Българския демократичен център. За стартирането на процедурата трябват 60 подписа, събраните са около 120.
От партньорите в управлението само АБВ няма да поставят подписите си. Те настояват решението за разделянето на Висшия съдебен съвет на две да стане от Велико народно събрание. Министърът на правосъдието Христо Иванов обясни, че предложението няма как да не е функциониращо, след като вече е намерен общ знаменател и има и компромис.
Вместо АБВ обаче депутати на Българския демократичен център вече са се подписали към предложението за стартиране на процедура.
От БСП казаха, че няма да подкрепят самоцелни промени в Конституцията, за да не се стига до овладяване и натиск на съдебната система, опакован като реформа.
От ДПС демонстрираха желание за разговор. Но и казаха, че няма да дават предложения, които да укрепят властта на ултранационалистите, визирайки Патриотичния фронт.
И магистратите в България имат право на предвидимо правосъдие. Реформата в правосъдието е необходима, но тя ще отнеме години. Дисбалансите в разпределението на делата започва да се преодолява. Това каза за "Хоризонт" в предаването "Преди всички"..
Вероятно в петък депутати от мнозинството ще внесат конституционните промени, засягащи съдебната реформа. Народните представители от ГЕРБ все още събират подписи с намерението да има максимално широка подкрепа за стартиране на процедурата. Вече са събрани..
Осем депутати от Българския демократичен център са се подписали минути преди 13 часа в четвъртък като вносители на промените в Конституцията, научи "Хоризонт". Това са народните представители от бившата партия "Лидер" със съпредседатели Красимира..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg