"Побеснях!". Това каза жена, която дойде в парламента и задочно се включи в дебатите по промените. Тя е майка на двама синове, която утре ще трябва да посрещне частните съдебни изпълнители. Те ще опишат имуществото в апартамента заради взети 180 лева, които в последствие са станали 1178:
Първо, разбирам съвсем случайно от комшийка: Отиди, виж, на предишния ти апартамент е залепено еди-какво си, ще ти описват имущество, ще влизат. Как така ще влизат, аз не съм уведомена. Аз им обяснявам - едното дете е безработно. Трябва да си ги плащате. Добре, аз откъде да ги взема. Еми няма, ще излезете и ще ги изкарате.
Един от вносителите - Мая Манолова обвини лобитата на банките и на съдебните изпълнители, че са оказали натиск върху ГЕРБ решенията да не станат факт.
708 лева разноски по изпълнителното дело. Това беше моят аргумент да се намалят разноските до размера на дълга, тоест за 80 лева да могат да си вземат още 180. Просто държавата я няма и тя трябваше да се върне ето тук, в пленарна зала. Произволът на банките - тук трагедиите са още по-големи. Как за дълг от 40 лева оставаш без жилище в центъра на София и оставаш да дължиш. Трябва да се сложи някакъв ред. Ето това отхвърлиха депутатите от ГЕРБ.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ обясни, че сега се готви изцяло нов закон, който да защитава длъжниците и отхвърли обвиненията на БСП за прокарване на лобизъм:
Кога вие сте видели тука банкови лобита и банкери. Няма да решаваме казусите на парче, за да отворим други проблеми. Тук е необходим цялостен анализ, необходим е широк консенсус. Нещата не стават с простата отмяна, махаме, примерно, на банките извлеченията от сметките. Целта е да има равнопоставеност, за да бъдат балансирани интересите на всички страни.
Кирилов обаче не се ангажира кога защитаващият длъжника закон ще влезе в сила.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg