Неотдавна длъжността „Младежкия работник“ беше вписана в националния класификатор на професиите с две големи заявки – да бъде естествен преход от образование към първа работа за мнозина от младите у нас, които са се посветили на доброволчеството и различни младежки дейности и да спре източването на средства от европрограми, чрез нефункциониращи, или направо нелегални формации, претендиращи да бъдат част от неправителствения сектор.
Професията е в класификатора, но заявките остават нереализирани. Образователни и трудови стандарти за новата и престижна в други общества професия – няма. Трудно може да се определи какво стои зад нея, казва Лилия Еленкова, проектен ръководител в Националния младежки форум.
Тази седмица, обединението от над 150 младежки неправителствени организации у нас ще проведе Национална младежка среща във Варна. Целта е да бъдат изработени профил на професията, инфраструктура на младежката работа и те да бъдат разписани в политически документ. Адресатите му ще бъдат ресорното Министерство на младежта и спорта, Министерството на труда и социалната политика, както и Министерство на образованието и науката. Защо? Защото обществото ни е в безпрецедентна криза, а критерии за една от важните професии, които реализират социална промяна и то в дългосрочен план няма.
Младежката работа е тази, която освен да подкрепя младежи в затруднение, работи перманентно и превантивно с тях, развива редица ключови компетенции- граждански, за предприемачество, учи, ориентирания към средата млад човек да я променя и то на терен, напомня Лилия Еленкова и пояснява, че в общество от силно маргинализирани групи, с нагнетена агресия един към друг, дефицита и необходимостта от популяризирането на професията „Младежки работник“ са огромни.
На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите..
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg