Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кредити и лоша задлъжнялост – как да излезем от омагьосания кръг?

Снимка: БГНЕС

Нови по-ниски лихви по ипотечни кредити, промоционални условия и повишено търсене! Това са заглавията и посланията на платени и неплатени реклами, публикации и анализи, които ни уверяват, че времето е благоприятно да поемем риск с бодър инвестиционен дух и оптимизъм. Но, дали е така – при практиките, законодателството, условията на „новите“ банкови продукти и нормалната финансова логика за развитие на кредитния пазар? И достатъчно ли е това, за да върне доверието? Според Васил Кендов, председател на Асоциацията на потребителите на банкови и финансови услуги не трябва да забравяте някои основни правила – например да внимаваме за таксите, които често изравняват „сметката“ в полза на банката, както и за състоянието на фирмената й култура и политика към клиента. Експертът е убеден, че не след дълго, кредитните институции ще имат отново добри поводи за корекции в размера на вноските ни. Въпросът е, доколко са обичали в близкото минало да ги променят самоволно, а и не само това.
Българският законотворец транспонира европейските директиви у нас, сякаш не чете преамбюлите. Онези текстове, в които са декларирани и заложени смисъла, целите и идеите на самия регламент, така на свой ред, Николай Островски от Асоциация „Финансова коректност“ коментира скромния ефект по отношение реалната защита на потребителите след приемането, точно преди година, на шумно рекламираните промени в Закона за потребителския кредит. В тази връзка, изразява разбираем скепсис, също и по отношение на бъдещия Закон за ипотечния кредит, който трябва да приемем по силата на европейските си задължения. Не вижда позитиви и в текстовете на дълго отлагания у нас Закон за физическия фалит. Опасенията на асоциацията, която представлява са, че в този си вид, вместо да защити, той ще притисне още по-силно в ъгъла хората, изпаднали в неплатежоспособност.
Екипът на „Финансова коректност“ има разписани конкретни предложения, за да се превърне закона в работещ модел и предлага решения за хората в затруднение. Председателят на асоциацията Виолета Манолова, разказва за последната им инициатива – да срещат с нови работодатели майки със задължения, изгубили работното си място и споделя, че има надежда, докато има и хора с големи сърца. Интересът и съдействието от страна както на работодатели, така и на агенции за персонал ги обнадеждава, че проектът им може да се превърне в успешна кампания.
Как да излезем от омагьосания кръг на лошата задлъжнялост? Защо хора в неплатежоспособност остават без работа и какви са решенията за тях? Чуйте в следващия разговор.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Царството Божие

На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..

публикувано на 15.12.24 в 09:35
Дамяна Велева

Дамяна Велева: Гласувахме за Пеевски, пуснаха ни лампите

Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...

публикувано на 15.12.24 в 08:55

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00