Инициативен комитет от жители на столичните квартали "Орландовци" и "Банишора" внесе подписка срещу проект за инсталация, която ще произвежда топлинна енергия от отпадъци в ТЕЦ "София". Хората се опасяват, че инсталацията ще отделя вредни вещества. Съоръжението ще работи с гориво от битови отпадъци за производство. Според протестиращите тези горива ще замърсяват околната среда.
Борислав Сандов обясни:
Ние сме най-вече против заради риска за населението на това да гориш в центъра на София, един град, който е замърсен. Слагаме нещо, което допълнително ще замърсява, има акумулативен ефект. Отделно замърсяването на въздуха в случая ще става и с вещества, които се наричат диоксини и фурани, това са канцерогенни вещества, които са изходен продукт от горенето, когато то се случва при определена температура.
170 хиляди тона годишно алтернативни горива, произведени от отпадъци, ще произвеждат топлинна енергия за близо 40 хиляди домакинства в София, каза заместник-кметът Мария Бояджийска:
Изискванията, които сме поставили към инсталацията са много по-строги по отношение на емисионните ограничения, по отношение на отпадъците, по отношение на качеството на водите. Те са изключително високи като критерии и по-строги от това, което изисква законодателството в Европейския съюз. Също така се оценява и кумулативното въздействие и от други източници, не само индивидуално от тази инсталация, и се преценява какви да бъдат емисионните ограничения, така че да няма никакво въздействие върху околната среда и здравето.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg