Над 500 човека се включиха в конкурса, организиран от Българското дружество за защита на птиците, каза в ефира на Радио София Свилен Чешмеджиев, национален координатор на преброяването на белия щъркел.
Днес изтича срокът, в който могат да се изпращат снимки и информация за спасени щъркели от територията на страната. Номинациите са в 4 категории: за най-много преброени гнезда, най-подробно изследване, най-атрактивна снимка или видео на щъркелово гнездо, спасител на гнездо.
Конкурсът е в рамките на 7-мото Международно преброяване на белия щъркел, което се прави на всеки 10 години.
Свилен Чешмеджиев разказа как се прави преброяването в нашата страна и уточни, че са изминати над 35 000 км, сформирани са над 150 екипа и към днешна дата имаме данни за около 4000 гнезда в България.
По негови впечатления отношението към белия щъркел у нас е доста позитивно, хората им се радват и се отнасят към тях като с техни деца.
Най-големият проблем за вида са т. нар. рискови гнезда (върху ел. стълб). Над 70 % от гнездата са точно такива, което изисква тяхното обезопасяване, за да не се стига до палеж и унищожаване на гнездото.
Разговорът на Симеон Белев със Свилен Чешмеджиев може да чуете от звуковия файл.
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg