Повече от 100 майстори предлагат изделията си на 13-тия Международен панаир на народните занаяти в Архитектурно-етнографския комплекс "Етъра" край Габрово. Участието на занаятчии от чужбина е рекордно за историята на изложението. Участват майстори от Южна Корея, Япония, Сирия, Румъния, които показват традиционни за своите страни занаяти. Майстор Йънг О от Южна Корея, каза.
Представяме "ханджи" - корейска традиционна хартия. От нея се правят много неща: огледало, моливник, и дрехи, примерно, одеяло. Всичко се прави! Самата хартия е много различна. Правена е от азиатско дърво.
Единственият майстор-хлопкар на етърската чаршия е Васил Дойнов от Габрово. Хлопките му са най-търсени от скотовъдците и по-рядко за декорация, разказва майсторът.
Истинският звук на хлопката, която е за животни, е тупащият звук, той през баири се пренася, докато другият звъни, но сякаш земята го поглъща.
Майсторите приветства председателят на НС Цецка Цачева, която е патрон на панаира. В словото си председателят на Парламента отбеляза:
Това, което ме впечатли, влизайки в този уникален комплекс, е многото млади хора, които продължават с традицията, правят я не само достъпна и днес до нас, но и някак си по-модерна.
Тазгодишното издание на панаира е посветено на 155-тата годишнина от обявяването на Габрово за град. По този повод Цачева връчи на кмета на Габрово почетен плакет на Народното събрание с лика на Антим Първи - първият председател на Учредителното събрание и на българския парламент.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg