Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есен: нов сезон, нов късмет, нови надежди

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Гудевица е родопско село, близо до българо-гръцката граница. Туристите, които обожават Родопите и са стигали до село Арда, ще ви кажат, че Гудевица е още 2 км на юг. Селото е на стръмен скат, в подножието на рида Кьопружик. В масовите представи такова място се определя с клишето „забравено от Бога”. За Теодор Василев е тъкмо обратното: Гудевица дори е по-близо до Бога и до звездите. А звезди в Гудевица, колкото искаш! Небето е по-чисто и ясно, отколкото в големите градове. За природата и нравите се досещате сами. Тъкмо в тях преди години Теодор и шепа негови съмишленици виждат възможност за устойчиво развитие. Започват със спасяването на старото селско училище. Сградата е превърната в „Училище сред природата”. Създават „Омайна градина”, в която показват на малки и големи какво уханно чудо са билките, как растат, как трябва да се опазват, колко здраве и хубост носят на хората. Името на читалището „Бъдеще сега 2006” е достатъчно красноречиво. Бъдещето е заложено днес. И ако не се направи, трудно ще има „утре”. Екипът е изграден от млади, търсещи, позитивни и отговорни хора, които са обучили през годините над 600 деца и младежи. Кой ли не мечтае за такова училище: основният принцип е „учене чрез преживяване” - с игри, лагерни огньове, приказки, легенди, песни, танци. Така екология, биология, фолклор, етнография, краеведчески знания се усвояват неусетно, приятно и увлекателно.
Спомням си, че когато правихме първото интервю с Теодор Василев, имаше много коментари колко е хубаво в наше време да има идеализъм. Само че кой ще обърне внимание на родопската Гудевица?! Е, намира се кой - Европейският Парламент! Тази есен народно читалище „Бъдеще сега 2006” става лауреат на Гражданската награда на Европейския Парламент. Така малката родопска Гудевица стигна до Брюксел.
Променят ли се децата, след като изкарат една ваканция в селото, сред омаята на цветя, билки, звезди, сред земни, а не виртуални познанства и хора, когато на масата се слагат истински и вкусни неща за похапване?





Есен - нов сезон, нови надежди, нов късмет и слънце си пожелава екипът от археолози, които започват втория етап от проучванията на манастира при крепостта Урвич. След успешно археологическо лято, донесло интересни находки, сега проф. Николай Овчаров и младият археолог Филип Петрунов набелязват нови задачи за работа. А нетърпеливите туристи, които обичат есенните разходки в посока на Панчарево, на свой ред си пожелават в близко време Урвич да се превърне в привлекателен туристически маршрут, какъвто столичани и гостите на София заслужават. Каква нова информация за миналото разкриват археолозите?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05