България вече е купила т.нар. ускорител - машината, която произвежда тези изотопи. Осигурено е и необходимото финансиране за първия етап, посочи Димитър Тонев:
Първо голяма част от хората не вярваха, че ние ще купим такава машина, но това вече е факт. Мина фабричните тестове и много успешно ги мина. Второто беше, че няма да има сграда. Аз мисля, че при тази подкрепа на правителството, ние ще имаме сграда. Но сега идва, оказва се най-тежкият проблем - с кадрите. Ние имаме едно голямо прекъсване от 25 години, в което нашите хора са се пръснали по света и сега наново трябва да създаваме кадри и да ги обучаваме.
Очаква се ускорителят да бъде монтиран през 2016-та година, а през 2017-та да започне производство за всички пет скенери в България, включително и за тези, които са на Балканите - Северна Гърция, Македония, Сърбия.
Доц. Тонев каза още, че у нас за първи път може да се развива радиофармация и да се обучават хора в тази област:
България не разполага в момента с изследователски реактор и с изследователски ускорител, за да може да обучава своите кадри, а сме ядрена държава.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg