Българската кино класика вече е част от най-голямата онлайн енциклопедия за кино в света - The Internet Movie Database (IMDb). Инициативата за популяризиране на Златния фонд на българското кино принадлежи на проф. Георги Дюлгеров, който в продължение на 20 години доброволно публикува и актуализира информация за българските филми в интернет платформата. Програмата се осъществява по повод 100-годишнината на българското кино, която отбелязваме през 2015 г.
Благодарение на инициативата в IMDb са дигитализирани и публикувани информация, синопсиси, снимки и плакати на над 130 филма от Златния фонд на българското кино. Актуализирана е и информацията за наградите и екипите на филмите. Сред заглавията, които могат да се гледат до момента, са „На малкия остров“ (1958) и „Лачените обувки на незнайния воин” (1979) на режисьора Рангел Вълчанов, „Тютюн” (1962) на Никола Корабов, „Крадецът на праскови” (1964) на Въло Радев, „Понеделник сутрин” (1966) на Ирина Акташева и Христо Писков, „Привързаният балон” (1967) на Бинка Желязкова, „Селянинът с колелото” (1974) и „Матриархат” (1977) на Людмил Кирков, „Мъжки времена” (1977) на Едуард Захариев, „Всичко е любов” (1979) на Борислав Шаралиев, „Хан Аспарух” (1981) на Людмил Стайков, „Да обичаш на инат” (1986) и „Маргарит и Маргарита” (1989) на Николай Волев, „Вчера” (1988) на режисьора Иван Андонов, както и много други.
Днес в сайта на IMDb има информация за около 2000 български филма от всички жанрове – игрални, анимационни, документални, научнопопулярни. Общо енциклопедията съдържа информация за над 3.3 милиона заглавия и 6.5 милиона личности, като се ползва и от професионалисти, и от зрители. Над 60 милиона потребители имат регистрация в сайта.До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg