На 20 декември от 16 часа Радиотеатърът ще представи пиесата „Спомен за хвърчила“, създадена по едноименния разказ на Труман Капоти. Една завладяваща история – спомен за далечното детство. Героят с болка и радост си припомня първите седем години от своя живот. Отглежда го далечна негова леля, която никога не се е отдалечавала на повече от пет мили от дома си, никога не е чела нещо друго, освен комикси и Библията, никога не е стъпвала в кино, никога не е ходила на ресторант. Имат една единствена стая, която обитават. Не разполагат с пари, а само с онова, което роднините им дават, понякога и сами припечелват по нещо. Събират орехи, правят мармалад от сливи и праскови, печат сладки, участват в конкурси за най-подходящо име за ново кафе, например, мечтаят да получат големите награди. Имат и куче – Куийни, което е винаги край тях. На фона на изтерзаващата оскъдица и мизерия те са щастливи. За Коледа тази странна и пленителна жена винаги подарява на малкото момченце хвърчило, което тя собственоръчно е направила от материали, които е събирала из кофите за боклук през цялата година. И двамата излизат в полето и пускат хвърчилата, радостта им е пълнокръвна, истинска. Талантът на големия писател успява да ни внуши, че човекът носи царството Божие вътре в себе си, че е нужно само да се обърне навътре и да го види, стига душата му да е чиста, запазила детския си облик.
В постановката участват Меглена Караламбова и Веселин Мезеклиев. Автор на драматизацията и режисьор е Илия Атанасов.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg