„Елате на Балканите.Те са удивително място с природа, история и култура“ – Под това мото в София за втори път си дадоха среща туроператори, хотели и общини, обединени от желанието Балканите да бъдат по-популярен и посещаван от туристите регион. „Откакто сме в ЕС, делът на европейските туристи у нас намалява всяка година. Държавата изостава в туристическата реклама на страната“ – посочва Байко Байков, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА). Търсейки решение как да бъде преодоляна тази тревожна тенденция, членове на Асоциацията поемат нещата в свои ръце, създавайки за тази цел консорциум. Със свои средства организират форум, на който не само да представят България, но да се привлекат туроператори с интерес към Балканите – Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Кипър, Македония, Румъния, Словения, Сърбия, Турция, Черна Гора и Хърватия. Така събитието се превръща в място за популяризиране на културно-историческото наследство и природните дадености на страните от Балканския полуостров като общ, споделен ресурс, носител на общочовешки ценности. В същото време Балканите имат всички дадености да бъдат представяне на международния пазар с комбинирани продукти, които да открояват спецификата на всяка страна: тук цивилизационните натрупвания са изключително богати, интересни, разнообразни. В бранша коментират и социалното значение от развитието на туризма за осигуряване на трайни работни места и създаване на устойчиво развитие. Кои са най-важните изводи и тенденци, като резултат от проявата и в навечерието на новия зимен сезон?
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg