Идеята на Хобс, че "човек за човека е вълк", става основна за международните отношения днес. Във външнополитически план международните отношения могат да се опиташ като анархия:
Биполярния свят е приключил, няма един център на сила, има множество силни държави, и този мултиполярен свят прилича на света на Томас Хобс. Няма нужда обаче от някаква свръхдържава, която да диктува отношенията между тези суверени. Колкото и да виждаме в ООН подобна институция, тя няма суверенна власт, а без суверен държавата е невъзможна. Но за да продължи съществуването на този международен ред, трябва да се запазва сувереността на всеки отделни държави - казва Теодор Христов в интервю за „Хоризонт до обед“.
Сегашната ситуация, този квазидържавен характер, голямото изпитание „Ислямска държава“ - ситуацията прилича на онази през 17-и век, когато работи големият английски философ Томас Хобс. Завръщането на суверенитета е възможно само когато хората от една общност наистина желаят мир. Само наличието на много суверенни общества, които да са равни помежду си, може да гарантира световния ред.
Не можем да говорим за мир, ако не сме преминали през състояние на тотална война.Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg