Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е прогнозата за развитието на българската икономика през 2016 година

БНР Новини
Нина Цанева и Илия Лингорски в студиото на "Нашият ден"
Снимка: БНР

Как ще се развива българската икономика през 2016 година и постижим ли е ръстът от 4.5 %, който спомена премиерът вчера? – това беше темата в първото за годината издание на „Нашият ден“ в четвъртък. В студиото гостува Илия Лингорски – председател на Българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество. С него коментирахме проблемите и предизвикателствата пред българската икономика през 2016 година, както и шансовете те да се превърнат в успешни решения за нея. Вътрешно и външнополитическите предизвикателства през 2016 година, цените на горивата и на енергоносителите изобщо, еврофинансирането, по-близките и по-далечни конфликти до нашата граница – това бяха основните акценти в предаването ни днес. Що се отнася до ръста от 4.5%, Илия Лингорски коментира: „Трябва да имаме високи цели. Дори ръст от 4.5 процента не е висока цел за България. Не можем да догоним европейските страни с такава цел. По-важно е, обаче, да погледнем каква е структурата на българската икономика и къде е реалният потенциал за растеж и развитие. Големият въпрос за българската икономика е разширяваме ли ние нашата капиталова база в индустрията, в индустрията на услугите също, или икономиката ни е на фискални дефицитни стероиди, на фискален фаст фуд така да се каже и целият и растеж идва от разходната част на бюджета. Наистина ли, според коментара на някои икономисти, България развива един разходен капитализъм, в който държавата е водеща и от нейните харчове единствено зависят растежът и посоката на развитие на българската икономика?“ Още от коментара на Илия Лингорски за икономиката ни през 2016 година, както и информацията, която получихме от Ивелина Пенева, главен директор на ГД „Европейски фондове за конкурентоспособност“, за първите връчени договори по първата процедура на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03