Напредването на деня в малкия, уютен и отворен за пришълците свят на Белозем ражда нови звуци, нови гласове, усещания, цветове, емоции. На мястото на току-що отлетелите щъркели се настаняват току-що прилетелите обитатели на църковния двор, а с тях и мощните говорители, пластмасовите столове, шеметни ритми, купища кифли, песнопения и многоезична глъчка. Всичко това естествено "миксирано" със звуците на провинциалното градче, едно кротко място с безброй птици, домашни животни, десетки живописни щъркелови гнезда и естествена толерантност към шумния фестивал, където хем е съвсем тихо, толкова тихо, колкото вече сме забравили, че може да бъде, хем тишината е така наситена с жужене, цвърчене, рязане на дърва, чуруликане, звън на камбани, че я усещаме като жива и плътна материя. Това уникално съчетание от място и време наричам света на Белозем и фичърът "На небето е прекрасна дъга" е аудио за неговата многоликост.
Естествената динамика на деня от събуждането до заспиването и от утрото до нощта създаде последователността на документалната история. Многоезичната фестивална програма на духовни упражнения даде материал за превръщане на аудиото в отворена врата към необичайната и напълно непозната действителност на католиците в България.
В документалната програма участват Франко, Франческа, Ани, Даниел, Ставри, Наско, Златка, Мирослава, Ташек, Лили, Жасмина, Теодора, Симона, Косьо, Петя, Веселина, българската група за християнска музика The Risen, полската група Play&Pray, отец Ярослав, отец Мартин, отец Венцислав, Валентин Петков, абсолютен европейски шампион във фитнес категория мъжка физика, Десислава Танчева, кореспондент на радио Ватикана, жители на Белозем и Чавдар от село Оризово, чиято кобила Нела е също участник в тази документална програма. Както и лабрадорите Мия и Мона.
В галерията: участници във фичъра "На небето е прекрасна дъга". Снимки: Даниела Манолова
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg