Напредването на деня в малкия, уютен и отворен за пришълците свят на Белозем ражда нови звуци, нови гласове, усещания, цветове, емоции. На мястото на току-що отлетелите щъркели се настаняват току-що прилетелите обитатели на църковния двор, а с тях и мощните говорители, пластмасовите столове, шеметни ритми, купища кифли, песнопения и многоезична глъчка. Всичко това естествено "миксирано" със звуците на провинциалното градче, едно кротко място с безброй птици, домашни животни, десетки живописни щъркелови гнезда и естествена толерантност към шумния фестивал, където хем е съвсем тихо, толкова тихо, колкото вече сме забравили, че може да бъде, хем тишината е така наситена с жужене, цвърчене, рязане на дърва, чуруликане, звън на камбани, че я усещаме като жива и плътна материя. Това уникално съчетание от място и време наричам света на Белозем и фичърът "На небето е прекрасна дъга" е аудио за неговата многоликост.
Естествената динамика на деня от събуждането до заспиването и от утрото до нощта създаде последователността на документалната история. Многоезичната фестивална програма на духовни упражнения даде материал за превръщане на аудиото в отворена врата към необичайната и напълно непозната действителност на католиците в България.
В документалната програма участват Франко, Франческа, Ани, Даниел, Ставри, Наско, Златка, Мирослава, Ташек, Лили, Жасмина, Теодора, Симона, Косьо, Петя, Веселина, българската група за християнска музика The Risen, полската група Play&Pray, отец Ярослав, отец Мартин, отец Венцислав, Валентин Петков, абсолютен европейски шампион във фитнес категория мъжка физика, Десислава Танчева, кореспондент на радио Ватикана, жители на Белозем и Чавдар от село Оризово, чиято кобила Нела е също участник в тази документална програма. Както и лабрадорите Мия и Мона.
В галерията: участници във фичъра "На небето е прекрасна дъга". Снимки: Даниела Манолова
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg