Този път първо за звездите. Това са два актьорски гласа, които успяват да изразят драматургията на света. Тяхното аудио присъствие ни въвлича в две полярно противоположни и в същото време неразривно свързани и невъзможни една без друга действителности. Потокът на техните гласове, едновременно спонтанен и богат на нюанси, ни увлича така мощно, че слушаме с усещането за участие в общ разговор. По средата сме. Между тя и той.
И така, тази неделя ще чуете радиоверсия по повестта "Кротката" на Фьодор Михайлович Достоевски и през цялото време ще ви се струва, че присъствате на нещо, което се случва тук и сега. Повестта е публикувана през 1876 г. и според нашите съвременните критерии за жанрово определение, спокойно можем да я наречем документална, документална проза, дори хроника, защото е написана като опит да се реставрира нашумял по вестниците случай на самоубийство. Дотук със сюжета. Достоевски възприема този случай като „кротко самоубийство“ и тази идея го преследва дълго време.
Кротката е интерпретирана многократно за кино. През 1960 г. е направена първата филмова версия, чийто сценарист и режисьор е актьорът Александър Борисов. През 1969 г. следва френската екранизация Une femme douce на Робер Бресон, снимана в Париж, и това е първият му цветен филм. През 1995 г. следва полска версия на Мариуш Трелински. През 1998 година израелският режисьор Рафаел Надиари прави модерна адаптация, която се случва в настоящия момент в Ню Йорк със заглавие „Сянката“ и този филм е в официалната селекция на Кан 1999 г. и получава наградата на публиката на филмовия фестивал в Бергамо. През 2014 година режисьорът от Шри Ланка Прасана Витанаге прави своя филм „С теб, без теб“ върху този разказ и получава многобройни награди на филмови фестивали. Най-новата версия е от 2015 година на виетнамския режисьор Ле Ван Киет със заглавие „Диу Данг – Кротката“.
17 януари, от 16 часа
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg