Този път първо за звездите. Това са два актьорски гласа, които успяват да изразят драматургията на света. Тяхното аудио присъствие ни въвлича в две полярно противоположни и в същото време неразривно свързани и невъзможни една без друга действителности. Потокът на техните гласове, едновременно спонтанен и богат на нюанси, ни увлича така мощно, че слушаме с усещането за участие в общ разговор. По средата сме. Между тя и той.
И така, тази неделя ще чуете радиоверсия по повестта "Кротката" на Фьодор Михайлович Достоевски и през цялото време ще ви се струва, че присъствате на нещо, което се случва тук и сега. Повестта е публикувана през 1876 г. и според нашите съвременните критерии за жанрово определение, спокойно можем да я наречем документална, документална проза, дори хроника, защото е написана като опит да се реставрира нашумял по вестниците случай на самоубийство. Дотук със сюжета. Достоевски възприема този случай като „кротко самоубийство“ и тази идея го преследва дълго време.
Кротката е интерпретирана многократно за кино. През 1960 г. е направена първата филмова версия, чийто сценарист и режисьор е актьорът Александър Борисов. През 1969 г. следва френската екранизация Une femme douce на Робер Бресон, снимана в Париж, и това е първият му цветен филм. През 1995 г. следва полска версия на Мариуш Трелински. През 1998 година израелският режисьор Рафаел Надиари прави модерна адаптация, която се случва в настоящия момент в Ню Йорк със заглавие „Сянката“ и този филм е в официалната селекция на Кан 1999 г. и получава наградата на публиката на филмовия фестивал в Бергамо. През 2014 година режисьорът от Шри Ланка Прасана Витанаге прави своя филм „С теб, без теб“ върху този разказ и получава многобройни награди на филмови фестивали. Най-новата версия е от 2015 година на виетнамския режисьор Ле Ван Киет със заглавие „Диу Данг – Кротката“.
17 януари, от 16 часа
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg