Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Силянова и Илия Добрев в неделната пиеса на Радиотеатъра

БНР Новини
3
Илюстрация: О. Маркина

Този път първо за звездите. Това са два актьорски гласа, които успяват да изразят драматургията на света. Тяхното аудио присъствие ни въвлича в две полярно противоположни и в същото време неразривно свързани и невъзможни една без друга действителности. Потокът на техните гласове, едновременно спонтанен и богат на нюанси, ни увлича така мощно, че слушаме с усещането за участие в общ разговор. По средата сме. Между тя и той.
И така, тази неделя ще чуете радиоверсия по повестта "Кротката" на Фьодор Михайлович Достоевски и през цялото време ще ви се струва, че присъствате на нещо, което се случва тук и сега. Повестта е публикувана през 1876 г. и според нашите съвременните критерии за жанрово определение, спокойно можем да я наречем документална, документална проза, дори хроника, защото е написана като опит да се реставрира нашумял по вестниците случай на самоубийство. Дотук със сюжета. Достоевски възприема този случай като „кротко самоубийство“ и тази идея го преследва дълго време.
Кротката е интерпретирана многократно за кино. През 1960 г. е направена първата филмова версия, чийто сценарист и режисьор е актьорът Александър Борисов. През 1969 г. следва френската екранизация Une femme douce на Робер Бресон, снимана в Париж, и това е първият му цветен филм. През 1995 г. следва полска версия на Мариуш Трелински. През 1998 година израелският режисьор Рафаел Надиари прави модерна адаптация, която се случва в настоящия момент в Ню Йорк със заглавие „Сянката“ и този филм е в официалната селекция на Кан 1999 г. и получава наградата на публиката на филмовия фестивал в Бергамо. През 2014 година режисьорът от Шри Ланка Прасана Витанаге прави своя филм „С теб, без теб“ върху този разказ и получава многобройни награди на филмови фестивали. Най-новата версия е от 2015 година на виетнамския режисьор Ле Ван Киет със заглавие „Диу Данг – Кротката“.

17 януари, от 16 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02