Как може българската икономика да бъде подкрепена от Европейския фонд за стратегически инвестиции и защо само една българска фирма досега се е възползвала от възможностите за финансиране, които предоставя планът "Юнкер"? - това беше въпросът, който зададохме на Илиана Цанова от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) в "Нашият ден".
Как да бъдат събудени „спящите“ в банките ресурси, по какъв начин да бъде провокиран интересът към инвестиции в конкурентоспособни производства, които съдават растеж, вкусът към поемането на повече риск; как Европа да излезе от като че ли налагащия се напоследък образ на Стария континент с малко уморена икономика и да се опита да настигне темповете на бързорастящите нови икономики? – това са въпросите, на които сегашното ръководство на ЕК отговори със създаването на Инвестиционния план на ЕВропа, т.нар. „план „Юнкер“, като основен инструмент за възобновяване на растежа в ЕС. Идеята е да бъде насочен финансов ресурс към тези проекти, които са важни за растежа в Европа, но поради една или друга причина не могат да привлекат финансов ресурс. Дейността на фонда се изпълнява от две институции – Европейската инвестиционна банка и Европейският инвестиционен фонд – банката на ЕС, която инвестира повече от 80 млрд евро годишно в икономиката на ЕВропа и малка част в държавите извън ЕС. „Банката има ресурса да осигури тези инвестиции в най-кратко време“ – заяви Илиана Цанова и уточни: „Не става дума за грантови схеми или за субсидии, а за широка гама от финансови продукти – дългосрочни кредити на много добри нива, гаранционни схеми за проекти на принципа на проектното финансиране, акционерен капитал на ниво проект или на ниво компании, или на ниво инвестиционен фонд, т.е. става въпрос за различни нива на поемане на риска на финансовите посредници – търговски банки, фондове за рисков капитал, фондове за стартиращ бизнес, но става дума за възмездни инструменти за поделяне на риска.“
Досега само една българска фирма се е възползвала от възможностите за финансиране, които предоставя планът „Юнкер“. Попитахме Илиана Цанова какви са изискванията към кандидатите. „Проектите, които кандидатстват, трябва да бъдат технически много добре подготвени и финансово добре издържани, трябва да генерират паричен поток, т.е. да бъдат подходящи за инвестиции със средства от частния бизнес. В същото време банките също трябва да бъдат подпомогнати с подходящи инструменти, така че да разширят кредитната си дейност, която в момента не е достатъчна за подкрепата на малкия и среден бизнес. Надявам се повече български банки да проявят интерес към продуктите, които се предлагат от фонда. За тази цел представителството на ЕК ще направи поредица от представяния за възможностите на ЕФСИ, първото от които ще бъде на 19 февруари.
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg