Управляващата коалиция в Германия прие втория пакет с мерки за ограничаване на бежанския поток. В него се предвижда поставянето на страни като Алжир, Мароко и Тунис в списъка на сигурните държави, което ще доведе автоматично до отказ на бежански статут на техни граждани.
Пакетът с мерки беше договорен още преди три месеца, но коалиционните партньори спореха дълго по някои от точките му. В приетите промени всяка от страните е направила компромис, но те затягат още повече правилата за получаване на бежански статут в страната. Мерките предвиждат изграждане на нови приемни центрове, в които процедурата за приемане или отхвърляне на молби за бежански статут ще са светкавични. Също така като сигурни държави се окачествяват Алжир, Тунис и Мароко. Това означава, че притокът на хора от Северна Африка се спира. Спорът в коалицията избухна за това дали бежанците имат право да доведат семействата си в Германия, когато вече са получили статут.
За бежанци с временен защитен статут това право се ограничава и в първите две години от пребиваването си. Те няма да могат да викат семействата си. Изключение ще се прави само за фамилни членове, които вече са в бежански лагери, но в други държави. Тези от лагерите в Турция, Йордания и Ливан имат приоритет.
Бежанците с временен защитен статут са онези, които не идват от държави с бушуваща война, но в родината им ги грози смъртно наказание или мъчения.Това обаче е сравнително малка група хора. Сирийците получават статут на бежанци в пълния смисъл на Женевската конвенция. В бъдеще мигрантите трябва да съфинансират курсовете си по немски с 10 евро месечно.
Пакетът с мерки трябва да бъде гласуван в Бундестага, но партиите са сигнализирали, че няма да поставят пречки пред него.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg