Добре познатите на всички – Национален етнографски музей и Национален археологически музей – са наследници на Народния музей, създаден въз основа на сбирката, представена на първото търговско изложение в гр. Пловдив, в края на 19-и век. През 1906 г. Националният етнографски музей се отделя от Народния музей и започва своето самостоятелно развитие. И тази година се навършват 110 години от неговото основаване. Етнографът Димитър Маринов е първият директор на новата институция. Малко хора знаят, че известният български комедиограф Ст. Л. Костов много години също е бил директор на музея.
По време на бомбардировките музейната сграда е разрушена и една значителна част от експонатите и документацията са загубени. Възстановяването започва през 1946 г., като уредниците се налага да обикалят по селата, за да събират отново експонати и материали за бъдещите експозиции. За тази цел понякога е трябвало да осъществяват натурален бартер – заменяли са жито – за да откупят носия или друг експонат.
През 1949 г. музеят се обединява със създадения две години по-рано Институт за народоука…
През 1968 г. получава статут на Национален етнографски музей.
За бъдещето и мисията на музея и неговата обществена роля днес разговаряме с доцент д-р Петко Христов, директор на Института за етнология и фолклористика с Eтнографски музей към Българската академия на науките.
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..
Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg