Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без кисели физиономии в Шаржопедия „Смешен свят“

БНР Новини
Снимка: sivrilov.com

От няколко години в социалната мрежа шестват забавни шаржове на известни български политици, шоумени, актьори, както и на много световни звезди.
Тези смешни портрети илюстрират изключително успешно актуалните промени в социалния живот, настроения сред обществото и бързо намериха, трайна връзка с публиката.
Днес тези шаржове са вече събрани в книга, авторът е Стойко Сиврилов, художник, който работи в областта на графичния дизайн. Книгата се казва Шаржопедия „Смешен свят“, бр 1, което навява на мисълта, че вероятно ваденето на есенцията на живота в хумористично изображение ще има и продължение в работата на този автор.
Разговаряхме с него в изданието на „Артефир“ от 19 февруари 2016 г., за  изкуството на шаржа; за вдъхновението в това да интерпретираш действителността по забавен начин; да иронизираш събития и личности, търсейки актуален привкус и балансирайки между личностни и физически несъвършенства; засягайки и процеса, разбира се, на това да създадеш остроумно настроение, да наведеш към размисъл, и дори да събудиш хората за това, което виждаш само ти – деликатно и детайлно през очите на художника.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дечо Таралежков, Теодора Церовска и Невена Семова

Международен ден на киното с Невена Семова и Дечо Таралежков

Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят.  Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство.  Киното е "краста" и изисква пълна..

публикувано на 07.01.25 в 09:41

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48

Плакатите на Стефан Десподов отново пред публика

На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..

публикувано на 06.01.25 в 14:46
Габриела, Луиза, Надин, Янислав, Верен и Християна Стоименова

Тийнейджърът в мен: Християна Стоименова

Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов.  Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц"  на сезона по..

публикувано на 06.01.25 в 14:29
Ангел Каралийчев

Изкуството в мен: "Новогодишна приказка" от Ангел Каралийчев

Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..

публикувано на 06.01.25 в 14:19