Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В памет на Николаус Харнонкур - "На опера в събота", 2 април, от 20.00 часа

БНР Новини
Николаус Харнонкур
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вечерта е посветена на светлата памет на Николаус Харнонкур – блестящ и легендарен музикант; диригент, който през целия си живот неуморно и непреклонно следваше идеята за автентичност както в интерпретациите на музика от Ренесанса и Барока, така и в тези от Романтизма и ХХ век. Харнонкур - потомък на Хабсбургите, пионер на толкова популярното в последните десетилетия движение за достоверно изпълнение на музикалните творби и страстен колекционер на исторически музикални инструменти. Харнонкур – интерпретатор, изследовател, писател, философ, прекрасен съпруг и баща на четири деца, живя 86 години – от 6 декември 1929 до 5 март 2016.
Ще прозвучат цялостно две мащабни кантатно-ораториални творби, представени от създадения от Харнонкур прочут ансамбъл Консентус Музикус – Виена и хор „Арнолд Шьонберг“ – още един престижен европейски състав, тясно свързан с името на Харнонкур в последните две десетилетия. Записите са предоставени от Европейския Съюз за радио и телевизия.
На 5 декември 2015 – точно ден преди 86-тия си рожден ден, Харнонкур официално обяви оттеглянето си от сцената. „Силата на тялото ми налага да отменя плановете за бъдещето“ – тези думи, изписани на ръка от самия диригент, бяха отпечатани в програмата на концерта на Консентус Музикус, посветен на последния му рожден ден. В памет на Николаус Харнонкур ще прозвучи последното му изпълнение на великолепната Тържествена меса - Missa solemnis в Ре мажор, опус 123, завършена от Лудвиг ван Бетовен през 1823 година и изпълнена за първи път на 7 април 1824 година в Санкт Петербург. Интерпретацията на солисти, хор „Арнолд Шьонберг“ и Консентус Музикус – Виена, е дирижирана от Харнонкур на 5 юли 2015 година на фестивала „Стириарте“ в Грац. Солисти са американката Лора Айкин – сопран, аржентинката Бернарда Финк – мецосопран, австриецът Йоханес Чам – тенор и младият бас от Швейцария Рубен Дроле. Фестивалът „Стириарте“ е един от най-престижните музикални празници в Европа в последните три десетилетия, който дължи авторитета и популярността си на голямата личност Николаус Харнонкур.
И още един уникален документален запис: последното изпълнение на ораторията „Саул“ на Георг Фридрих Хендел, дирижирано от Николаус Харнонкур. Първото изпълнение на творбата Харнонкур осъществява преди повече от 3 десетилетия - на 28 април 1985 във виенската Музикферайн с Консентус Музикус, хора на Виенската държавна опера и прочути солисти като Дитрих Фишер-Дискау, Пол Есууд, Антъни Ролф-Джонсън, Елизабет Гейл и Юлия Варади. 30 години по-късно, на 15 март миналата година, ораторията „Саул“ отново е прозвучала в Музикферайн в съвсем различна от онази, по-скоро старомодна от днешна гледна точка интерпретация. Харнонкур дирижира хор „Арнолд Шьонберг“ и Консентус Музикус – Виена, солисти са: Роберта Инверници – сопран, Флориан Бош – бас, Мартина Янкова – сопран, Андрю Стейпълс – тенор, Бенджамин Хюлет – тенор, Дейвид Хансен – контратенор, Мариана Липовшек – контраалт, Бастиан Томас Кол – бас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20