Деца от Център за настаняване от семеен тип от квартал Слатина в София за първи път се показват на фотографии пред публика. Техните снимки присъстват в изложбата „Да запазим достойнството и уникалността на различието“ в Детския научен център Музейко. Идеята на изложбата е посетителите на Детския научен център "Музейко" да се сприятелят с децата и младежите от Центъра за настаняване от семеен тип в Слатина, а те от своя страна да намерят приятели. Представени са фотографиите на 6 деца с това, което обичат да правят. Две от тях идват от село Могилено.
Весела Банова, терапевтичен директор на Сдружение "Дете и пространство"заяви:
Това наистина е истинската деинституционализация - не само затваряне на домовете за деца и младежи с увреждания, но излизане от анонимната грижа. Факт е, че можем да им намерим приятели и да съберем усмивки, когато показваме красивите им фотографии.
Автор на фотографиите е клиничният психолог Ралица Тарантарова.
Аз изградих връзка с всеки един от тях, особена, специална."
Кметът на София Йорданка Фандъкова каза при откриването на изложбата, че в София има 74 услуги за деца и възрастни с разрични увреждания, а тази година предстои да се открият още пет:
Новият център, който работи буквално от месец в Красно село, е настанен в място, което до преди години беше Дом за деца, лишени от родителски грижи. Тази дейност по деинституционализацията в София се случва и тя е реалност.
Изложбата може да бъде видяна до 10 април в Детския център "Музейко".Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg