Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не си сам – Съвременно изкуство в България. Проблеми има навсякъде, трябва да се справяш някак си!

Рене Бекман
Снимка: Васил Жечев

Предаването „Артефир“ стартира един цикъл от репортажи за интернет базирани платформи, коментиращи съвременното изкуство и проблемите, които стоят пред авторите, както и от обществения ефект от представянето на неконвенционално изкуство. Подготвихме ви разговор с Рене Бекман, съвременен артист, редактор на фейсбук групата „Не си сам – Съвременно изкуство в България“. Рене е холандец, който живее от близо 20 години в София, преподавател е в Магистърската програма „Дигитални изкуства” на Националната художествена академия (НХА), участва в международни артпредставяния, фестивали и изложби като един изключително утвърден съвременен автор. От интервюто ще разберете какви са темите, които попадат във фокуса на съвремените дегитални творци, как социалната проблематика провокира технологичня език, и как в крайна сметка той интерпретира действителността с всички нейни детайли, от политика, през екология, международен шпионаж, та до бизнес и тъмни сделки. Ще чуете и коментар върху актуалните събития, разбира се, като така наречения случай с Панамските документи, който също е част от цифровия свят и представлява интерес за всеки един автор. Или поне би трябвало според Рене.
Платформата, която представяме, и която се намира във фейсбук, обговаря всички тези проблеми, търси начин да създаде не само зона на комфорт във виртуалното пространство, но и се опитва да помогне на участниците в нея по нелекия път на съвременния художник у нас и в реалния живот. Нека чуем сега Рене Бекман с отговор как се е родила идеята за тази интернет базирана платформа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дечо Таралежков, Теодора Церовска и Невена Семова

Международен ден на киното с Невена Семова и Дечо Таралежков

Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят.  Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство.  Киното е "краста" и изисква пълна..

публикувано на 07.01.25 в 09:41

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48

Плакатите на Стефан Десподов отново пред публика

На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..

публикувано на 06.01.25 в 14:46
Габриела, Луиза, Надин, Янислав, Верен и Християна Стоименова

Тийнейджърът в мен: Християна Стоименова

Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов.  Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц"  на сезона по..

публикувано на 06.01.25 в 14:29
Ангел Каралийчев

Изкуството в мен: "Новогодишна приказка" от Ангел Каралийчев

Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..

публикувано на 06.01.25 в 14:19