Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Перлите на барока“: Виртуозност и галантност

БНР Новини
"Менует" от Фредерик Кемерер
Любимите певци на барока са контратенорите, те покоряват публиката с виртуозната си колоратурна техника. Затова и композиторите пишат както за виртуози - почти забравят, че това не е музикален инструмент, а човешки глас. Е, някои от певците наистина са имали по-съвършена техника дори от инструменталистите и са я доказвали в публични състезания. Най-често са се съревновавали с тромпета.
Ще погледнем и към балната зала на барокова Европа. Сред най-атрактивните танци е старофренското народно буре – наречено е така, защото при него се правят неочаквани или резки подскоци. Ритъмът му е остър и често синкопиран, което го сближава с жигата. В края на ХVІІ в. на мода идва менуета, а неговото кодово название е “кралят на танците” или “танцът на кралете”. За да се справиш със сложната схема на неговите хореографски движения е необходимо обучение. Но усилията си заслужават, защото в изисканите общества мнението за танцувалните умения е определящо и “който е добър в менуета, е добър във всичко останало”. Ригодонът, старинният селски танц по двойки с весел и жизнерадостен характер, бързо стига до балните зали и сценичните представления на ХVІІ столетие, а впоследствие заема своето място в академичната музика. Постепенно става по-спокоен и тържествен, но запазва своя демократичен дух и дълго време присъства в балното меню като свеж полъх сред церемониалните танци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30