Точно седмица след Христовото Възкресение „Радиотеатърът“ ще излъчи пиесата на Стефан Гечев „Разбойникът Варава”.
Както знаем от евангелските събития Варава е освободен, защото тълпата е имала избор – в чест на празника Песах един от осъдените на смърт на бъде освобождаван. Тълпата е пожелала да бъде освободен осъдения размирник Варава, защото е искала смъртта на Иисус Христос. След разпъването Му Варава започва да се интересува кой е бил Той. Проумява, че Той е умрял без вина, без грях, че доброволно се е принесл в жертва, че самият Варава дължи живота си на Неговата смърт. Това проумяване е бавно и мъчително, осъзнаването на Христовата жертва е трудно, почти непосилно за немощния човешки дух.
Стефан Гечев е една от големите фигури в българската литература, неполучили все още своето широко признание. Той е поет, драматург, преводач, полиглот. Роден е в Русе, завършва гимназия в София и славянска филология в Софийския университет. От 1935 година слуша лекции по византийска литература при проф. Вейс в университета в Атина, където води и курс по български и старобългарски език за гръцките студенти. Превежда стихове на Елисавета Багряна и Атанас Далчев на гръцки език.
От 1942 година живее в Братислава и Варшава. През 1950 година започва работа в България. Редактор във вестник „Стършел“. През 1957 година заедно със Стефан Сърчаджиев и Веселин Ханчев основава Сатиричния театър в София, където работи като драматург.
Стефан Гечев е значителна, но недооценена фигура в културния живот на България, със силно интелектуално присъствие. Автор на стихове, разкази, фейлетони, драми, критика, криминални и приключенски романи, публицистика, преводи. За пръв път пише стихове на 15-годишна възраст. Поезията му е философски осмислена, изискано лаконична, в посоката на модерните търсения от средата на XX век. Официалната критика я отхвърля като „отглас от съмнителни образци“ и за цели десетилетия Гечев е изолиран от литературния живот, като са анулирани всичките му договори за книги с български издателства. Оригиналните му творби излизат от печат едва след 1989 година.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg