Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъдростта на Камино

Кога човек просто извървява едно географско разстояние от точка до точка? И кога се превръща в пилигрим? Защо изминава пеша 800 км до Сантяго де Компостела, града на Свети Яков в Испания? Старата част на града е в списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО. Родислав Стефанов не само е преодолявал многократно това разстояние, но е написал и подробен справочник за селищата и обектите. Преди да чуете една дълбоко съкровена история - изповед на какво го учи пътят (Камино), ето няколко реда от книгата:

„На сутринта започва пътуването, за което се подготвям близо година и не мога да отрека вълнението си. В мислите си се пренасям няколко години назад във времето, когато животът ми се движеше в рамките на средностатистическия гражданин... Не спирах да градя живота си според своите виждания, но стигнех ли на ръка разстояние от целта, невидима сила разбиваше всичко съградено. Обяснявах си нещата с вечната борба между доброто и злото и се опитвах да държа двете стихии в относително равновесие... Така животът ми течеше в черно-бели краски до един септемврийски ден, в който Бог отказа да търпи поддържаната от мен илюзия. Бях на път да изгубя скъп за мен човек и в отчаянието си трябваше незабавно да направя своя избор - да остана верен на земните си човешки амбиции, или да обърна поглед към голямата християнска добродетел - „любовта към ближния“. Направих своя избор и реших без излишни проповеди и шум да посветя дните си оттук нататък в подкрепа на слабите, страдащите и онеправданите. Неразделна част от това решение беше и поклонническото ми пътуване до Сантяго де Компостела.“ („Камино де Сантяго“, 2015)

В очакване на Светото Възкресение Христово, какво ще чуете още?

- Отговаряме на слушателите, които питат: „Какви особености има при изчисляване на датите за Великден, според католическите и православните християнски формули?”.

- Къде се намира най-голямата пясъчна дюна в Европа, която носи името на Пилат?

- В коя държава неотдавна археолозите откриха най-стария християнски храм, изграден в тропиците? Местните жители се надяват проучванията да привлекат повече туристи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05