В основната на инициативите е Международната картографска асоциация (International Cartographic Association – ICA). В нея членуват национални комитети по картография от 62 държави, между тях - и България. Международната картографска асоциация спомага при решаването на проблемите, възникващи при създаването на карти, насърчава разпространението на информация за околната среда, икономиката, социалното развитие и пространствените промени. Провежда научни форуми, улеснява обмена на картографски данни и технологии, подпомага прилагането на единни технически стандарти в областта. Асоциацията работи с държавни и международни институции и организации.
В Международната картографска асоциация има различни работни групи и комисии. Особено важно е, че Комисията по картографията и децата е ръководена от Хосе Хесус Рейес Нуньес и от българката проф. Теменужка Бандрова. Освен председател на УС на Българската Картографска Асоциация, проф. Бандрова преподава във факултета по геодезия към УАСГ. Професионалните й интереси са свързани с 3D картографското моделиране, картографията, насочена към децата, картографските символи. Носител е на наградата на 19-ата картографска конференция на ICA, в Канада 1999 г. Автор е на 10 атласа за деца и повече от 20 карти, одобрени от министерството на образованието. Водила е лекции в токийския университет Hosei, университета Masaryk в Бърно, Географския институт в Богота, университета Eotvos Lorand в Будапеща. Автор е на редица публикации и научни статии. В Международната година, кои са актуалните задачи пред Българската картографска общност?
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg