В артпространство на столичната галерия "Европа" пазарджишката възпитаничка на специалност "Стенопис" в НХА Елеонора Хаджиниколова представи над 30 живописни платна, разделени тематично в две зали. Изложбата няма име и това не е случайно, каква е причината за този "пропуск" по отношение на наименованието можете да разберете от думите на Елеонора Хаджиниколова в звуковия файл. Изложбата предлага на посетителите на експозицията комбинацията от чувствени визуални впечатления и лична авторска символика с ярък емоционален заряд, съчетани с деликатно отношение към цвета, композицията и детайла. Това е една еклектика от живопис, поетични строфи, иконопис, дърворезба, стъкло, и ярки реминисценции, започващи със сецисионов повей, който стига накрая и до джунглата на нашето модерно съвремие.
Коментарът на изкуствоведа Ралица Базайтова е повлиян от чувствителността на авторката, от рисунъка и от композициите, в които се смесва изящното и приложното, както и от съчетанието на реалното и фантазното. Един реализъм, почерпен от модерната действителност, който е комбиниран обаче с мистичен реализъм, и е хармонизиран в крайна сметка с една сецесионова естетика. Наслагването на повърхностите и изграждането на формите е също много оригинално и интересно. Прави впечатление привнасянето и на елементи от африканската фауна – лъвове, гепарди, леопарди, които обаче умело са съчетани в същата густавклимтовска естетика и успяват да избегнат пошлото звучене, обикновено обаждащо се при дилетанти, изкушени от страстта на сафари фотографията. Самата изложба не само че е ситуирана в пространството в две отделни зали, но и в самите произведения има и разлики по отношение на стила и на материалите, които се ползват, а и на самия подход. В едната зала са изложени картини с по-ярък сецесионов почерк, в които се съчетават поетични текстве, образи и букви, които напомнят за старинни епистоларни ръкописи, а в другата са изложени творби, в които присъстват елементи, характерни за православната иконична естетика. Със също толкова характерни църковнославянски надписи, присъствие на варак, стъкло, резбовани приложни елементи и дървена основа, които в едно цяло импонират на маслените картни върху платна в другото пространство на изложбата без име на Елеонора Хаджиниколова.
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg