Температурите в средата на месец май сякаш са от друг сезон. Леден вятър, студ, дъждове... И вместо с череши, на немалко места у нас имаше неочаквани гледки със сняг и ледени градушки. Резките преходи в температурите навън са ярка илюстрация за климатичните промени, на които сме свидетели. Българските учени, участници в експедициите ни на Антарктида, винаги напомнят колко отговорни трябва да сме в отношението си към природата, към нейното опазване и използването на ресурсите. С какви резултати се завърна 24-тата Българска експедиция на Ледения континент? Какви ще са акцентите в програмата на следващата 25-а експедиция, чиято подготовка е в ход? Защо професията на полярния изследовател до голяма степен може да бъде сравнявана с тази на космонавта? Разказва известният и уважаван изследовател в международните среди проф. Христо Пимпирев, ръководител на националните ни експедиции до Антарктика и Председател- учредител на Българския антарктически институт. От Иглика Трифонова ще научим за атракциите и изненадите, подготвени от младите полярници по време на Шестото издание на Софийския фестивал на науката.
Доц. д-р инженер Борислав Александров е първият български геодезист, стъпил на Ледения континент. Той е преподавател в Геодезическия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия. Пътешествията го отвеждат в различи точки на света. Ще чуем негови впечатления и преживелици, както от Антарктида, така и от... Атон, където се озовава много скоро след поредната полярна експедиция. Да тръгнем по следите на ледените пътешествия и приключения.
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg