Температурите в средата на месец май сякаш са от друг сезон. Леден вятър, студ, дъждове... И вместо с череши, на немалко места у нас имаше неочаквани гледки със сняг и ледени градушки. Резките преходи в температурите навън са ярка илюстрация за климатичните промени, на които сме свидетели. Българските учени, участници в експедициите ни на Антарктида, винаги напомнят колко отговорни трябва да сме в отношението си към природата, към нейното опазване и използването на ресурсите. С какви резултати се завърна 24-тата Българска експедиция на Ледения континент? Какви ще са акцентите в програмата на следващата 25-а експедиция, чиято подготовка е в ход? Защо професията на полярния изследовател до голяма степен може да бъде сравнявана с тази на космонавта? Разказва известният и уважаван изследовател в международните среди проф. Христо Пимпирев, ръководител на националните ни експедиции до Антарктика и Председател- учредител на Българския антарктически институт. От Иглика Трифонова ще научим за атракциите и изненадите, подготвени от младите полярници по време на Шестото издание на Софийския фестивал на науката.
Доц. д-р инженер Борислав Александров е първият български геодезист, стъпил на Ледения континент. Той е преподавател в Геодезическия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия. Пътешествията го отвеждат в различи точки на света. Ще чуем негови впечатления и преживелици, както от Антарктида, така и от... Атон, където се озовава много скоро след поредната полярна експедиция. Да тръгнем по следите на ледените пътешествия и приключения.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg