14-тото си поредно тридневно занимание направи Детската музейна работилница в Кюстендил на тема българската писменост и култура. Децата се запознаха с буквите от глаголицата и ги рисуваха с туш и с перо.
С голям интерес и желание малките "азбукарчета“ овладяваха техники, използвани при създаването на първите печатни книги от преди 500 години, разказа директорът на Регионалния музей Валентин Дебочички. На децата беше показан и протописменост, илюстрации и знаци от най-старите предмети и находки, датиращи още от каменно-медната епоха, още преди използването на папирусите и пергамента. Те видяха символи и знаци, означаващи повече от една дума. Нарисуваните от децата букви от глаголицата и кирилицата са показани в изложба. Вече над 1500 възпитаници на кюстендилски училища са посетили някои от заниманията на музейната работилница, открита преди повече от година, която организира занятията си всеки месец според културния календар около големи исторически празници и бележити дати, припомня директорът на комплекса.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg