Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музикални фамилии”: Любомир Пипков - между драмата и оптимизма

Снимка: архив

По време на обучението на Любомир Пипков в Ecole Normale de Musique Париж (Франция), учителят му Пол Дюка, изрича знаменитото: Вие изравяте от земята един стил. Пипков вече е започнал работа над операта „Янините девет братя” - довършва я в България през 1937 година. Сякаш цялата творба е израснала от българските недра. Определяна е неправилно като народна музикална драма, която рисува страданията на българския народ под турско робство. Това е балада, епос, в който Пипков търси личностната драма.
Сякаш на другия полюс се намира „Оратория за нашето време", написана малко повече от 20 години след „Янините девет братя”. Драма и оптимизъм. Любомир Пипков я създава, когато отдавна вече не заема никакви постове в Съюза на българските композитори, нито в списание „Българска музика”. Поражда, обаче, влияния - както заявява Шостакович.
Ораторията поднася нещо съвсем ново за нашите географски ширини - като драматургия, изразни средства, идеи. В нея има драма, но има и светъл оптимизъм - поднесен без дежурните шаблонни фанфари, с едно финално умиротворение, което се съдържа в трикратно и тихо повторената от детски хор думичка „мечти”. Обърканата критика мълчи повече от година след изпълнението на ораторията през 1959 година. Завист, трудно намиране на критерии?
В предаването ще звучат фрагменти от двете произведения. И знаменитата „Жълта пеперуда” - още една трагедия от скършена красота, прекъснат млад живот.

6 юни


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15