Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От другата страна/On the Other Side – българската радиопиеса, написана за Би Би Си

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Фактически, не само написана. Най-напред, разбира се, написана и изпратена, за да участва в Конкурса за радиодрама, организиран от BBC's World Service Radio през 1993 г, след това поучава втора награда на този престижен световен конкурс, продуцирана е и е излъчена от Би Би Си, а след това започва нейната театрално-сценична съдба в България, докато накрая отново попада в радио-то, този път БНР.  

Режисьорът Юри Статков, актьорите Ицхак Финци, Татяна Лолова, Катя Паскалева, Никола Анастасов и Георги Калоянчев като старец 1,2,3,4 и 5 показват колко гостоприемно е радиото за драматургията на абсурда, колко е не само гостоприемно, податливо, но и петимно, жадуващо. Абсурдът някак си "върви" по радиото естествено, леко, без грам напънатост. Гласовете имат право на своя съдба дори в състояние на своеобразна откъснатост от телата, както това може да стане само по радиото, дори 23 години след записа във Второ студио на БНР.

Една пиеса за петима старци, които стоят от другата страна на прозореца. Защо ли?

…Колумб тръгва за Индия и открива Америка. Ние тръгваме за Америка и стигаме в Индия. Все откриваме Америка и все се оказва, че сме открили Индия.

Навсякъде по света в приказката на Андерсен кралят е гол. У нас се получи обратното – кралят е облечен, а народът е гол. И гладен. И безработен.

Навсякъде по света считат лудите за свестни, но болни хора. У нас свестните считат за луди. Още от времето на Ботев.

Навсякъде по света дупките са предимно в сиренето. У нас те са на ръководни места.
Там, когато стреляш по някого, той умира. Тук, дори когато стреляш по друг, умира Алеко Константинов.
Там са велики народите. Тук – Народното събрание.

Там от великото до смешното има само една крачка. Тук няма никаква разлика….


Станислав Стратиев, "Българският модел".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02