Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Матури по финландски

БНР Новини

Едва ли съм единствената, която си мисли, че матурите у нас са показателни за зрелостта не толкова на завършващите средното си образование, колкото на обществото и неговите институции. Периодът на зрелостните изпити е все повече не просто напрегнат и съдбовен, а мъчителен. Мъчителен за зрелостниците и семействата им, но и за всички нас. Защото темите, които се обсъждат около матурите, повече прилягат на криминална хроника, отколкото на разговор за образованието. Непрекъснатото затягане на мерките за сигурност не само ни унижава като хора, но и категорично показва, че не това е пътят за справяне с измамите. Странно е, че това като че ли не се забелязва от овластените чиновници. А може би така им е по-лесно – да отпускат пари за камери, вместо да предприемат дълбоката реформа, от която образованието ни крещящо се нуждае. Простичко казано, когато от българските ученици години наред се очаква най-вече да наизустяват информация и накрая да покажат какво са наизустили, логично е те да се изкушат да си набавят липсващото чрез пищови и други модерни средства. Още повече, че дългогодишната показна борба с преписването е успяла да им внуши, че това е начинът да се вземат изпити. Пораженията от този порочен модел са дълбоки и дълготрайни и за съжаление тепърва ще ги усещаме. Защото общество, което не полага истински грижи за образованието на младите, а само демонстрира загриженост, не може да очаква добро бъдеще.
   Матурите са само един от ярките симптоми на дълбоките проблеми в средното ни образование, така както и ниските резултати на нашите 15-годишни ученици от най-авторитетното международно сравнително оценяване на постиженията, известно като ПИЗА. Съпоставката с друга доста по-различна система с трайно добри резултати в международното оценяване, може да открои слабите места на нашата. Как се провеждат матурите във Финландия – страна с традиционно високи резултати от ПИЗА. Усеща ли се там времето на матурите, има ли напрежение у семействата, съобщават ли се темите по националните медии - разговаряме с Таня Грен, съветничка и заместник-ръководителка на мисията в посолството на Финландия в София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10