Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят към Афродита и Орфей, в петък, XXI век

БНР Новини
Актрисата Бойка Велкова
Снимка: Емил Николов

Някак не ви се „връзва” тази богиня с Орфей? Нали той е част от историята с Евридика?! Откъде тогава се появява Афродита, при това - в по-ново време? Тя е съвременната жена, с привидно добре познато всекидневие, описано от Исабел Алиенде в книгата „Афродита”. Нейната Богиня слага в купата на деня щипка ирония, щипка кухненски подправки, доза битовост, есенция любов. Пропорциите може да се променят, времето го налага. Както пише самата Исабел Алиенде: Да намериш оправдание за поредния сборник от рецепти и еротични съвети, не е лесно. Всяка година се появяват хиляди подобни и, откровено казано, не знам кой ги купува, защото още не съм срещала човек, който да готви или да се люби по учебник. Ние, хората, които печелим хляба си с труд и се молим скришом, като вас и мен, импровизираме доколкото можем с тенджерите и в леглото, използвайки всичко, което намерим под ръка, без много да му мислим и без особени превземки, благодарни на огромния късмет, че все още имаме зъби и кого да прегърнем. Защо тогава пиша тази книга?... Следващите страници са опит да се доближа до истината, макар че това невинаги е възможно.
Какво стои зад тази Афродита, поставена на сцена, а в ролята - актрисата Бойка Велкова? Доколко личен и доколко български привкус добавя към героинята на Алиенде, за да постигне едновременно верен на текста, но и свой ярък театрален прочит? Кои са нейните ориентири по пътя към Афродита, творческите и житейските жалони, които следва? За своите пътувания навън и вътре в себе си, за семейните посоки с Теодосий Спасов, чиято музика нерядко е определяна като Орфеева, е разказът на Бойка Велкова в предаването „А сега накъде?”. И както във всяко радиопътешествие, ще има още въпроси, на които ще търсим отговор. Например, какво е да си Traveller on Stage, (пътешественик на сцена)? Или как се наричали някогашните майстори на старинния занаят плъсти, по-древен и от тъкачеството? Знаете ли как изглежда един истински дрънд?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35