До края на седмицата се очаква регламент, който да позволи бърза реакция на различните институции при откриването на мъртви делфини по крайбрежието. Това съобщи заместник-министърът на земеделието Свилен Костов на дискусия в Бургас.
Междуведомствена работна група изготвя инструкцията за действие при намирането на мъртви бозайници. За да се установи причината за смъртността на делфините са нужни логистика и вземане на кръвни проби. Времето от сигнала до аутопсията трябва да бъде сведено до минимум, заяви Свилен Костов:
Самият проблем за установяване на смъртността е това, че много голяма част от труповете са в силно разложено състояние. Доста късно се изхвърлят на брега. Инструкцията всъщност ще включва какво да правим, така че да не се чака още повече разлагането им на брега, където слънцето ускорява този процес.
Проблем е, че ветеринарите твърде рядко имат специализация за морски бозайници, за да извършат аутопсия, отбеляза доц. Виолин Райков от Института по океанология:
Може би трябва едно допълнително обучение на хора, назначени на такава длъжност, но те все пак трябва да имат ветеринарномедицинско образование. Не трябва кой да е да прави аутопсията, за да може да има тежест това нещо, защото ако има съмнения за насилствена смърт, те трябва да се докажат.
Преди да се пристъпи към каквито и да било забрани за риболов, трябва да се изясни причината за смъртността на делфините, категорични са от Земеделското министерство.
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg