Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да пазим заедно горите

БНР Новини
Снимка: Светослав Цветанов

Съгласно Закона за горите всяка регионална дирекция по горите има ежегодни областни планове за превантивни мерки срещу пожарите, прегледани от комисия, която включва специалисти от Изпълнителната агенция по горите и от службите за противопожарна безопасност.

Инженер Тони Кръстев, директор на Изпълнителната агенция по горите, изтъкна, че тази година благодарение на финансовата възможност на държавните предприятия бяха закупени противопожарни автомобили за горските стопанства, за да извършват превантивен обход. Това са автомобили с висока проходимост, те са основно за първия удар срещу пожарите. Обслужват ги служители, които са добре обучени за работа в условия на пожар. Затова горските стопанства вече по-активно могат да участват при гасенето на пожарите.

Инженер Кръстев се спря и на конкретни ситуации по места, на пожари, възникнали по невнимание или, както се предполага, причинени умишлено. От началото на годината има съставени едва три акта за горски пожари. Причинителите обикновено са неизвестни. По-голямата част от пожарите започват в земеделски територии. Радостното е, че в сравнение с миналата година площта на върховите пожари е силно намалена – има опожаряване, но няма унищожена гора. Причините са много. Има техника, има обучен персонал с бърза реакция, има горски пътища, които улесняват достъпа до засегнатите участъци. От 2011 година, от влизането на новия Закон за горите и създаването на фонд „Инвестиции“, за горски пътища са осигурени толкова средства, колкото са били отделяни през предходните двайсет години общо – подчерта директорът на Изпълнителната агенция по горите инженер Тони Кръстев. Това е много голям ресурс, осигурен от държавните горски предприятия. Изграждането на 1 километър стабилизиран горски път със съответните съоръжения струва близо един милион лева. Не бива да се забравят и разходите за персонала – хората, които са на 24-часово дежурство в битка с огнената стихия. Поддържането на висока степен на готовност за гасене на възникнали пожари е много скъпа дейност. Затова инженер Кръстев призова отново да бъдем внимателни при боравенето с огън и при опасност да търсим телефон 112.

Другият въпрос, на който се спря предаването „Изгрев“, е превозването на дървесината с електронни билети. От първи юли тази година влезе в сила изискването за превозване на дървесина само с електронни билети. „Изпълнителната агенция по горите два месеца преди това провеждаше обучение за новата система – отбеляза директорът, инженер Кръстев. В началото имаше притеснения за въвеждането на билетите от частнопрактикуващите лесовъди, но те много бързо се ориентираха в новата обстановка. От началото досега те са издали около 25 000 превозни билета. Не се наблюдават някакви проблеми. Но трябва да се знае, че електронните превозни билети са част от една обща система за контрол върху дейността в горите. Първо бяха позволителните за сеч. На електронната страница на Изпълнителната агенция по горите всеки гражданин може да провери в даден район или землище какви позволителни са издадени, на кого и за кой имот. С електронните превозни билети ние създадохме още една възможност за контрол – по номера на автомобила, натоварен с дървесина, гражданите могат да направят проверка дали превозът е редовен – казва инженер Тони Кръстев. Най-голямата болка за служителите в горите е, че значителна част от нарушителите не получават съответните наказания. Материалното им състояние не позволява да бъдат глобени, те извършват маломерни кражби, но многократно, през цялото денонощие, като по този начин причиняват огромни щети. В заключение инженер Тони Кръстев подчерта, че контролният орган в горите винаги разчита на помощта на гражданите и ги приканва при нередности да се обаждат на горския телефон 112. А Изпълнителната агенция по горите ще се стреми да намалява нарушенията в горите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26